АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Вносът на втечнен природен газ (LNG) в Европа бележи значителен ръст, като надвишава нивата от предишни години. Повишението се дължи най-вече на сериозно увеличение на спот доставките от американското крайбрежие на Мексиканския залив, бързото въвеждане в експлоатация на завода в Плакемин (САЩ), както и на намаленото търсене на втечнен газ от Китай.


Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Днес той направи отново на място инспекция на строителните дейности на обекта.По време на инспекцията стана ясно още, че също до края на юни предстои пускането движението и по участък 1 на автомагистрала „Хемус“.


Причината е планираните от Вашингтон такси за кораби, свързани с Китай, и големите вносни мита за ключови регионални търговски партньори подклаждат несигурността и намаляват апетита за американски продукти.


Източниците на финансово издание добавиха, че този ход представлява временна мярка, докато технологичният гигант се стреми да осигури освобождаване от митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, подобно на това, което изпълнителният директор Тим Кук постигна по време на предишния мандат на Тръмп.


Причините за това са в липсата на постоянен контрол, ниските глоби и слабата правна защита на работниците, стана ясно на кръгла маса в Института за икономически изследвания при БАН.


Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен съобщи, че ЕС отлага с 90 дни влизането в действие на ответните мита за САЩ след решението на президента Доналд Тръмп за отлагане на американските мита.


Новите ставки за американския внос в Китай ще влязат в сила малко след полунощ на 10 април. По-рано тази седмица президентът на САЩ заяви, че ако Пекин не отмени митата си от 34 процента, ще повиши митническите ставки за Китай на 104 процента, което се случи днес.


На срещата стана известно, че повече от 50% от БВП на България се създава от предприятия, които активно използват интелектуална собственост, включително патенти, търговски марки и географски означения.


Китай освен това подава жалба в Световната търговска организация (СТО) заради американските мита, съобщи агенция Синхуа.


Пекин е готов да работи с ЕС, за да се противопостави решително на протекционизма, едностранните действия и принудата, каза заместник-министър на търговията Лин Цзи, който заема и поста на заместник-представител по международната търговия на Китай.