EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Защо купих част от БАКБ?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Защо купих част от БАКБ?

mail09:00 | 19.05.2011прегледи 2603 коментарикоментари 0


Цветелина Бориславова,credobonum.bg*
При обявяване на сделката за придобиване на 49,99 % от БАКБ от страна на притежаваното от мен инвестиционно дружество CSIF, заявих, че „БАКБ ще допринесе за успешното осъществяване на много нови природосъобразни проекти“. Сега искам първо тук, в медийната платформа на фондацията ми Credo Bonum, да поясня тези думи и да обоснова накратко своята идея за бъдещия профил на банката като една възможност за подпомагането на екологично и устойчиво развитие на българската икономика.
Зелената икономика е най-силната нова индустрия и една от малкото, която непрестанно расте и предоставя нови работни места за нов тип кадри. Сега по-голямата част от икономиката е изградена върху невъзобновяеми енергийни източници, които са ограничени по дефиниция. Чистата енергия и запазването на природните и исторически богатства на страната ни винаги са били сред приоритетите в дневния ми ред. Вярвам, че БАКБ ще помогне на много местни, иновативни бизнеси в тази сфера да успеят.
В света съществуват така наречени „етични“ банки или устойчиви, зелени банки, които са ангажирани със социалните и екологични ефекти от своите инвестиции и заеми. Подобни банки са част от едно по-голямо движение към социална и екологична отговорност във финансовия сектор. Те създават инициативи, които им позволяват да допринасят за развитието на организации и компании, които имат положително въздействие върху природата. На една от последните си речи в университета „Джорджтаун“ Барак Обама говори именно за бъдещето на американската енергийна безопасност и обяви желанието на страната за дългосрочни цели с фокус върху чистата енергия и за развитието на заместители на петрола – възобновяеми биогорива като етанол и биогорива, произведени от суровини като слонска трева и друга биомаса. Можете да намерите и други примери в тази посока в www.credobonum.bg, как Google ще инвестира 168 милиона долара в соларна енергия, Германия възнамерява да замени ядрените електроцентрали с вятърни, Китай харчи десетки милиарди долари всяка година за възобновяеми енергийни проекти. Около 13% от световната енергия са дошли от възобновяеми източници през 2008 г., а в дневния ред на всяко отговорно към околната среда правителство седи фокусът към чиста енергия. Вярвам, че България не прави изключение.
Силното ми желание е БАКБ да предостави възможности за развитие на природосъобразни проекти и да допринесе за изграждането на тази нова българска икономика, основана на иновации и устойчиво развитие.
Вълната от позитивни новини в развитието на природосъобразните сектори в световен мащаб вече е неудържима. Радвам се, че медиата на фондация Credo Bonum участва активно в разпространението на тези идеи. За мен чистата енергия, иновациите в земеделието и отговорното отношение към ресурсите са противоотровата срещу замърсяването и глобалните климатични промени. Нужно е само тези сектори да бъдат подпомогнати, за да се развият в правилната посока.

*Основател на фондация Credo Bonum  е Цветелина Бориславова

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2039