EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Защо Русия дава 1 млрд. евро на Сърбия?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Защо Русия дава 1 млрд. евро на Сърбия?

mail17:23 | 11.06.2009прегледи 862 коментарикоментари 0


funds1Кредитът от един милиард евро, който Белград поиска от Русия, би трябвало да смекчи икономическите проблеми на Сърбия, но е малък шансът Сърбия със сегашното си ръководство поради това да влезе в руската сфера на влияние, оценява американската агенция Стартфор, съобщава ТАНЮГ, цитирана от БТА.
Стратфор посочва, че искането към Русия е било изпратено само две седмици след посещението на американския вицепрезидент Джоузеф Байдън в Белград и е ясно, че Белград смята, че двойната игра има своя преднина и представлява добра стратегия.
Американската агенция посочва, че Байдън е отишъл в Белград да увери местните лидери, че Вашингтон продължава да желае Сърбия да се интегрира в ЕС, но "проблемът е в това, че интегрирането на Сърбия може би не е това, което желае ЕС".
С умората от разширяването в членки на ЕС и рецесията, която обезкуражава повечето от привържениците на разширяването, шансовете Балканите да влязат в ЕС не са големи. Тук се дава шанс на Кремъл да запълни това пространство, оценява Стратфор.
Агенцията смята, че икономическите проблеми в Сърбия са влошавани от напрегнатата политическа ситуация и посочва, че управляващата коалиция, която се състои от няколко политически партии от широк политически спектър, е основана единствено въз основа на икономическото и политическо покровителство на ЕС и членството в този клуб.
Белград управлява страна с 8 милиона жители сякаш те са 23 милиона /колкото бяха в бивша Югославия/. След като приходите от приватизацията се пресушиха, Сърбия има скъпо правителство, скъпа социална система и няма постоянен прилив на средства, оценява Стратфор и добавя, че на тази сцена стъпва руският кредит.
Американската агенция посочва, че самата Русия е изправена пред тежка икономическа криза, но продължава да има доста капитал с около 600 милиарда долара валутни резерви и "пълни сандъци с пари". Това не означава, че Москва може да се държи като МВФ за Централна и Източна Европа, но може да избира къде нейните кредити ще имат най-голям ефект.
Според оценката на Стратфор Сърбия е разумна инвестиция за Русия, тъй като сръбският президент Борис Тадич е готов да сътрудничи с Русия, макар да е прозападно ориентиран и се застъпва за влизане в ЕС.
Макар че Сърбия вероятно няма да влезе в руската сфера на влияние начело със сегашните си лидери, ясно е, че Тадич смята, че играта на две карти има своите предимства. Тази стратегия послужи на Белград по време на Студената война, когато Югославия запълваше важни геополитически пукнатини, и е подкрепяна днес от почти целия сръбски политически спектър.
Стратфор обаче отбелязва, че Сърбия, сведена на своята сегашна величина, без излаз на море и обкръжена от членки на НАТО и ЕС, няма толкова голямо геополитическо значение за Запада /и Русия/, колкото имаше бивша Югославия.



 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg