EUR 1.9558
USD 1.7689
CHF 2.0791
GBP 2.3014
CNY 2.4291
you tube
mobile version

Защо Тръмп прави 90 дни пауза за митата?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Защо Тръмп прави 90 дни пауза за митата?

mail15:20 | 10.04.2025прегледи 240 коментарикоментари 0


Американският президент Доналд Тръмп обяви 90-дневна пауза в увеличаването на реципрочните мита за всички държави с изключение на Китай. Това съобщава Си Ен Ен, като се позовава на съобщение на Тръмп в социалната му мрежа "Трут Соушъл". Митата за Китай обаче се увеличават от 104 на 125%.

"Въз основа на липсата на уважение, което Китай показа към световните пазари, с настоящото повишавам тарифата, наложена на Китай от Съединените американски щати, на 125%, влизаща в сила незабавно", пише Тръмп.

"В един момент, надяваме се в близко бъдеще, Китай ще осъзнае, че дните на ограбване на САЩ и други страни вече не са устойчиви или приемливи", добавя американският президент. В публикацията си Тръмп подчертава още, че 90-дневната пауза също влиза в сила незабавно, като в този период тарифата ще е значително намалена - 10%.

Вероятният бъдещ канцлер на Германия Фридрих Мерц заяви, че въведената от американския президент Доналд Тръмп 90-дневна пауза в увеличението на митата е доказателство, че единният европейски подход към търговията има положителен ефект, и призова за безмитна търговия между САЩ и ЕС, предаде Ройтерс.

"Европейците са решени да се защитават и този пример показва, че единството помага най-много от всички", заяви Мерц в интервю за телевизия Ер Те Ел, след като по-рано днес неговият консервативен блок подписа коалиционно споразумение за съвместно управление с Германската социалдемократическа партия. "Нека всички мита за трансатлантическата търговия да станат 0% и проблемът ще бъде решен", добави той.

Малко по-рано страните членки на ЕС одобриха в сряда 25% мита върху широка гама от американски продукти, включително бадеми, портокалов сок, птиче месо, соя, стомана и алуминий, тютюн и яхти, в отговор на 25% мита, наложени от САЩ върху вноса на стомана и алуминий. Това са първите ответни мерки на Европа в търговската война, водена от президента на САЩ Доналд Тръмп срещу неговите търговски партньори по целия свят. По списъка с продукти, съобщи по-рано "Евронюз".

 Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен съобщи, че ЕС отлага с 90 дни влизането в действие на ответните мита за САЩ след решението на президента Доналд Тръмп за отлагане на американските мита.

Искаме да дадем възможност за преговори. Приключваме с одобрението на европейските ответни мерки, за които в ЕС има силна подкрепа. Ако преговорите не бъдат задоволителни, нашите мерки ще бъдат влязат в сила. Всички възможности остават открити, добавя Фон дер Лайен.

Ясните и предвидимите условия са от съществено значение за работата на веригите за търговия и доставки. Митата са данъци и само вредят на бизнеса и потребителите. Последователно настоявах за  споразумение за нулеви мита между Европейския съюз и САЩ, добавя тя. ЕС остава готов за конструктивни преговори със САЩ за постигане на взаимноизгодна търговия, допълва председателят на комисията.

Фон дер Лайен отбелязва, че ЕС продължава да работи за разнообразяване на своите търговски партньорства със страни, които осигуряват 87 на сто от световната търговия и споделят виждането за свободен и отворен обмен на стоки, услуги и идеи. Продължаваме работата за премахване на пречките пред европейския единен пазар, отбелязва Фон дер Лайен.

Тази криза показа, че във времена на несигурност единният пазар е нашата котва на стабилност и устойчивост. Ще продължим да работим в защита на европейските потребители, работници и предприятия. Заедно европейците ще излязат по-силни от тази криза, посочва още председателят на ЕК.

През последната седмица Тръмп и представители на неговата администрация неведнъж декларираха, че той няма да отстъпи от митата. Ен Би Си посочва някои от възможните фактори за промяната на позицията му.

Изявлението на Тръмп в социалната му мрежа "Трут соушъл", че въвежда 90-дневна пауза в увеличението на митата, последва седмица, в която законодатели от неговата Републиканска партия и лица от обкръжението му го предупреждаваха, че митата могат да навредят значително на американската икономика.

Неговите съветници тихомълком биха тревога за въздействието от високите тарифи върху финансовите пазари.

На този фон индексите на Уолстрийт скочиха непосредствено след обявяването на паузата на митата, прекъсвайки поредица от няколко дни на загуби, които накараха някои по по-възрастните американци, вложили спестяванията си в пенсионни фондове, позволяващи им да инвестират част от пенсионните вноски, да преосмислят плановете си за инвестиции.

По-рано лидерът на малцинството на Демократическата партия в Сената на САЩ Чък Шумър обясни, че скорошният пазарен срив е изтрил средно по 104 000 долара от пенсионните сметки на американците, като определи сумата като колосална.

Преди обявеното временно спиране на митата, някои от съветниците на Тръмп са били едва ли не в паника относно пазарите на облигации, сподели пред Ен Би Си високопоставен служител на Белия дом.

Лихвените проценти по 10-годишните съкровищни ​​облигации на САЩ се покачваха през последните дни, противно на това, което обикновено се случва, когато акциите на фондовия пазар падат и инвеститорите търсят сигурност на средствата си в държавни облигации. Други държавни ценни книжа на водещи икономики също отбелязаха антирекорди, като лихвите по 30 годишните облигации на някои правителства достигнаха многогодишни върхове.

"Следях пазара на облигации. Това е един сложен пазар“, поясни Тръмп. "Трябва да бъдем гъвкави", допълни президентът като обяснение на решението си да паузира за 90 дни въвеждането на увеличението на митата, сведени по този начин обратно на 10 процента за повечето страни, с изключение на Китай, наказан с мита в размер на 125 процента, пише АФП.

Необичайната динамика предполагаше, че повишаването на тарифите може да тласне нагоре цените, а хората да плащат повече, за да придобият жилище или да изплащат дългове по кредити поради по-високите лихви. Бизнесът пък би плащал повече за нови заеми.

Двама от най-високопоставените членове на кабинета на Тръмп - министърът на финансите Скот Бесънт и на търговията Хауърд Лътник, са призовавали вчера президентът да спре действието на митата заради сътресенията на пазара на облигации, каза източник от администрацията във Вашингтон, запознат със ситуацията.

Друг приближен до Тръмп - Лари Кудлоу, който беше негов старши икономически съветник по време на първия му мандат, а сега води предаване по "Фокс Бизнес Нетуърк", обяснява, че е имал "продължаващи" разговори с "приятели в Републиканската партия" за необходимостта от преговори с други страни, преди да им наложени мита.

Описвайки хода на Тръмп с паузирането на митата като "страхотен", Кудлоу добавя: "Сключването на сделка е най-доброто нещо, което трябва да направите. През последните 48 часа Тръмп премина от неотстъпчивост към преговори. Ясно е, че сега Бесънт е основният човек по търговските въпроси".

Разтревожените депутати от Републиканската партия също са говорили с Тръмп.

Сенаторът републиканец Линдзи Греъм заяви, че е разговарял дълго с Тръмп във вторник вечерта и му е казал, че производители на автомобили се притесняват как митата ще се отразят на бизнеса им. Той е разговарял с представители на Бе Ем Ве (BMW), която има завод в родния щат на Греъм – Южна Каролина.

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 7103