АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Спрямо вида и големината си те ще получат между 15 000 лв. и 150 000 лв. за нови машини, съоръжения, оборудване, инструменти и специализиран софтуер. Целта е да станат по-конкурентоспособни и да подобрят пазарното си представяне.


Предвижда се в ЕС да бъде разработен единен общ софтуер за развитието на технологиите в индустрията. Комисията ще предложи промени в правилата за автономните превозни средства и ще насърчи съвместни публично-частни инвестиции за около един милиард евро до 2027 година.


Новият софтуер облекчава и улеснява работата на администрацията и подпомага обслужването на гражданите. Над 200 общини работят с програмния продукт, който се внедрява и в Общината и се предоставя безплатно от Министерството на финансите.


Разработената функционалност вече е налична и в Единния портал за заявяване на електронни административни услуги на Агенцията по вписванията. Общо 195 служители на Агенцията вече са обучени за работа с новия софтуер и обработка на документите за регистрация.


Форумът ще се състои на 3 октомври т.г. в БТПП. Към момента интерес за участие са проявили 20 фирми от Гърция в секторите: възобновяема енергия, селско стопанство, хранително-вкусова промишленост, производство на пластмаса, медицински и здравен сектор, хотелиерство и недвижими имоти, и др.


През миналата година България е била на предпоследно място (26 на сто) в ЕС по дела на фирмите, които са използвали бизнес компютърни програми, спрямо всички компании. Последна е била Румъния (24 на сто), а преди нашата страна е класирана Словакия (32 на сто).


С исторически рекорди от 1, 914 договора за общо 533.1 млн. лв. [0.3% от БВП] отбелязваме 2023 по отношение на брой подписани договори и изразходвани суми за ИТ хардуер, софтуер и услуги по Закона за Обществените Поръчки (ЗОП) в България.


Урал спомена, че има бърз растеж в броя на болниците, медицинските центрове, лекарите, здравния персонал и туристическите агенции, като всички играят активна роля в развитието на здравния туризъм, благодарение на туристическата инфраструктура на Турция.


Проучването цели да анализира подхода и нивото на зрялост на бизнеса при изграждането на приложения, ориентирани към човека, на фона на нарастващата значимост на достъпността на дигиталните продукти и услуги. Мнозинството от участниците от България (90%) посочват, че създаването на софтуер, поставящ човека в центъра, е по-важно сега, отколкото е било преди две години.


Проверяваните процедури се определят от специализиран софтуер по методика, която отчита нивото на риск. Проверката на АОП се извършва на два етапа - преди и след стартиране на процедурата, и обхваща решението и обявлението, с които се оповестяват откриването, техническата спецификация и методиката за оценка, когато е приложимо.