АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Здрави гори за устойчив климат + инфографика
Чрез способността си да абсорбират въглероден диоксид дърветата и горите са наш важен съюзник в усилията за овладяване на климатичните изменения. Комисията по околна среда на ЕП гласува на 11 юли планове срещу обезлесяването, които карат страните-членки да компенсират загуби на гори с по-добро управление или с увеличаване на горските масиви. Законодателството е част от пакета мерки за изпълнение на ангажиментите на ЕС по Споразумението за климата от Париж.
Горите в ЕС
В ЕС има 182 млн. хектара гори, като те покриват 43% от общата суша в ЕС. Горското покритие варира силно по държави. На седем страни - Финландия, Франция, Германия, Италия, Полша, Испания и Швеция, се падат над 70% от всички горски площи.
Защо горите имат значение
Горите изпълняват много полезни функции: те защитават почвата от ерозия, осигуряват местообитание за множество видове, участват във водния кръговрат и регулират местния климат. Чрез фотосинтезата те също така улавят част от въглеродния диоксид.
Приносът в борбата с климатичните изменения
В контекста на политиката за климата горите се свързват с начина на ползване на земите от хората. Когато увеличаваме горските фондове, това извежда въглероден диоксид от атмосферата. Когато режем дървета или когато превръщаме горите в обработваеми земи или пасища, това има потенциал да увеличи емисиите на парникови газове.
Горите в ЕС абсорбират еквивалента на 10,9% от общите емисии на парникови газове всяка година.
Източник и графики: Европейски парламент
Законодателното предложение
Депутатите в ЕП искат да предотвратят ръста на емисии вследствие на обезлесяване. Гласуваният в парламентарната комисия текст налага задължение на страните-членки да компенсират промени в начина на ползване на земите, водещи до повече емисии в атмосферата. Това може да стане чрез по-добро управление на горите или увеличаване на горските площи.
Законодателството определя правната рамка след 2021 г. и е част от мерките, които ЕС предвижда, за да бъдат изпълнени ангажиментите по Споразумението за климата от Париж.
Други законодателни предложения, по които Парламентът работи, касаят промени в схемата за търговия с емисии на ЕС, покриваща голяма част от индустрията, както и определянето на обвързващи национални цели в секторите извън схемата (транспорт, строителство, селско стопанство, отпадъци).
Парламентът ще гласува по законодателното предложение за горите и ползването на земите на пленарното си заседание през септември.
Tweet |
|