АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
16,5% е ръстът на приходите за миналата година, 451 нови софтуерни компании са създадени у нас, а новооткритите работни места в сектора са 2 675. Приносът на индустрията към държавния бюджет остава значим – софтуерните компании продължават за плащат над 3 пъти повече данъци и осигуровки от средното за страната. Изкуственият интелект е възприет в безпрецедентните 100% от софтуерните компании у нас.
По области на науката през 2023 г., както и през предходната година, най-голям относителен дял имат разходите за НИРД в областта на техническите науки - 47.2%, или 693.5 млн. лв., следвани от медицинските и здравни науки - с дял от 22.3%, или 326.9 млн. лв., и естествените науки - 18.7%, или 273.9 млн. лева.
За последните два месеца са регистрирани над 4200 получатели на ваксини, в това число общопрактикуващи лекари (ОПЛ) и лечебни заведения (ЛЗ), от всички 28 районни здравни инспекции (РЗИ) в страната. Отчетени са над 3700 отделни записа с изписване от РЗИ, с повече от 13000 позиции и над 800 000 дози ваксини.
Те касаят открити зони за отдих, където има вероятност децата да се събират, като обществени детски площадки, увеселителни паркове и плувни басейни; открити пространства, свързани със здравни и образователни помещения; обществени сгради; обслужващи предприятия; и транспортните спирки и гари.
При допуснати повече от три неплатени здравноосигурителни вноски за последните три години, зрелостникът може да се окаже с прекъснати здравноосигурителни права и да няма достъп до безплатни здравни услуги, осигурени от НЗОК.
Чуждите платформи, които рекламират българската медицина, изтъкват големия брой лечебни заведения в страната - най-много на глава от населението в ЕС. Най-търсените здравни услуги у нас, според техните данни, са стоматологичните процедури и козметичната хирургия.
През 2023 г. броят на лекарите у нас е 29 911, което е с 312 или около 1% повече от броя им през миналата година. Това включва и 1149 лекари, които не са разпределени към дадена територия.
Според над 70 на сто от анкетираните в структурата на разходите най-висок скок в сравнение с първото полугодие на миналата година отбелязват тези за заплати и осигуровки.
Публикувани са два нови доклада, които показват, че ЕС постига успех в създаването на по-ориентирани към бъдещето, устойчиви, стабилни и справедливи здравни системи. Същевременно в тях се набелязват и области, в които трябва да се постигне по-нататъшен напредък, включително по отношение на психичното здраве.
Според новите критерии, дружествата трябва да са платили през 2022 г. над 3,5 млн. лв. данъци и осигуровки, след приспадане на възстановените през годината суми, или нетните приходи от продажби да са повече от 300 млн. лв. Посочените суми не трябва да са от еднократни сделки или разпореждане с имущество.