АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Загубата на находището Шевченко е сериозен удар за нуждите на ЕС от литий. Доклад на Европейската комисия за 2020 г. прогнозира, че блокът ще се нуждае от до 18 пъти повече литий за проектите си за „зелен преход“ до 2030 г. и 60 пъти повече до 2050 г.
"Зелен ключ" е световен екоетикет за туристически и развлекателни заведения, който се присъжда на хотели и хостели, малки места за настаняване, къмпинги, ресторанти, конферентни центрове, увеселителни паркове и атракции, отговарящи на набор от екологични изисквания.
Идеята на инвеститора е с изграждането на фотоволтаичния парк и производство на "зелен" водород към него да се оформи и екологично чиста крайселищна урбанизирана територия, отстояща на приблизително два километра от село Копривец.
Проектите по LIFE допринасят за широк спектър от цели на Европейския зелен пакт в областта на климата, енергетиката и околната среда. Тези инвестиции ще окажат трайно въздействие върху околната среда, икономиката и благосъстоянието на всички европейци.
Плануваните дейности за изпълнение по проекта са: топлоизолиране на външни стени, подмяна на дограма, топлинно изолиране на покрив, подмяна на осветителна инсталация, монтаж на системи за генериране на топлина, изграждане на фотоволтаична инсталация и др.
Финансовата помощ се отпуска от Френската агенция за развитие (AFD) и е предназначена за проект за публичната политика за подкрепа на възобновяемия капацитет и зеленото развитие на Албания.
Той е разработен от отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“, финансиран от Европейския съюз посредством Инструмента за техническа подкрепа, и ще продължи до февруари 2025 година.
За покупката и поддръжката на новите автобуси Виена инвестира съвместно с австрийското Министерството на околната среда и ЕС около 12 милиона евро. Тези автобуси правят Виена европейски лидер в декарбонизацията на обществения транспорт. Необходимият зелен водород се произвежда директно във Виена.
Германия ще внесе 250 000 тона зелен амоняк от Египет в периода от 2027 до 2033 година, за превръщането му в зелен водород, обяви министерството на икономиката на страната, цитирано от ДПА.
Първият български хотел, носител на еко етикета, е "Интерконтинентал" - София. Сега те са: комплекс "Топола Скайс Ризорт и Аквапарк" в с. Топола, СПА комплекс "Катарино" в Разлог, хотел "Петте елемента" в Сапарева баня, комплекс "Форест Хаусис" в Годеч и хотел "Руди" в с. Горно Драглище.