АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
"Зелен ключ" е световен екоетикет за туристически и развлекателни заведения, който се присъжда на хотели и хостели, малки места за настаняване, къмпинги, ресторанти, конферентни центрове, увеселителни паркове и атракции, отговарящи на набор от екологични изисквания.
Идеята на инвеститора е с изграждането на фотоволтаичния парк и производство на "зелен" водород към него да се оформи и екологично чиста крайселищна урбанизирана територия, отстояща на приблизително два километра от село Копривец.
Проектите по LIFE допринасят за широк спектър от цели на Европейския зелен пакт в областта на климата, енергетиката и околната среда. Тези инвестиции ще окажат трайно въздействие върху околната среда, икономиката и благосъстоянието на всички европейци.
Финансовата помощ се отпуска от Френската агенция за развитие (AFD) и е предназначена за проект за публичната политика за подкрепа на възобновяемия капацитет и зеленото развитие на Албания.
Той е разработен от отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“, финансиран от Европейския съюз посредством Инструмента за техническа подкрепа, и ще продължи до февруари 2025 година.
За покупката и поддръжката на новите автобуси Виена инвестира съвместно с австрийското Министерството на околната среда и ЕС около 12 милиона евро. Тези автобуси правят Виена европейски лидер в декарбонизацията на обществения транспорт. Необходимият зелен водород се произвежда директно във Виена.
Германия ще внесе 250 000 тона зелен амоняк от Египет в периода от 2027 до 2033 година, за превръщането му в зелен водород, обяви министерството на икономиката на страната, цитирано от ДПА.
Първият български хотел, носител на еко етикета, е "Интерконтинентал" - София. Сега те са: комплекс "Топола Скайс Ризорт и Аквапарк" в с. Топола, СПА комплекс "Катарино" в Разлог, хотел "Петте елемента" в Сапарева баня, комплекс "Форест Хаусис" в Годеч и хотел "Руди" в с. Горно Драглище.
Общините Петрич и Струмица са партньорите в проект „Трансграничен пакт за зелен пулс“ на обща стойност 945 135 евро. В проекта са заложени дейности, свързани с доставка и оборудване за реакция при кризисни ситуации в Петрич и в Струмица, съвместно обучение на доброволци, обмяна на опит и добри практики между доброволчески формирования, закупуване на модулна система за реакция при кризисни ситуации.
По нейното трасе се предвижда изграждане на т.нар. "Зелен ринг", заменящ релсовия път с вело алеи. Линията се изгражда в периода 1912 - 1942 г. След 1944 г. тя постепенно е демонтирана и не е била обследвана от институциите за възможността да се ползва като истинска градска железница.