АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В категорията "Общо и фактори" България се позиционира на 56-о място от 67 страни, което представлява спад с 1 пункт от 55-о място през предходната 2023 г., въпреки че в настоящата класация участват нови 3 икономики, което е своеобразен напредък за България, отбелязват от Палатата.
2/5 от служителите се притесняват за сигурността на работното си място, 13% са изгубили работата си заради навлизането на AI.
Напредва строителството в Боаза до пресичането с пътя Луковит – Угърчин, включително и пътен възел „Дерманци“. Към днешна дата изпълнението на близо 16-км отсечка е на 82%. Това установи министърът на МРРБ инж. Виолета Коритарова, която заедно с членове на УС на АПИ направи проверка на място.
Какво точно ще се случи, зависи от това как той ще формира кабинета си, дали ще даде формално място на Илон Мъск и какви мита ще въведе. Кои са основните сектори и проблеми, в които предстои развитие, обобщава Ройтерс.
Класацията “Europe’s long-term growth champions” проследява финансовия ръст и успехите на компании от цяла Европа за последните десет години. В нея попадат общо 300 компании, а euShipments.com e на първо място сред логистичните компаeuShipments.com e и единствената българска компания в списъка.
Виетнам е оценен като дестинация с разнообразно културно наследство. Страната от Югоизточна Азия получи 89 от 100 точки и се класира на 15-о място в списъка.
Трите основни фактора за вдигането на заплата са: лично представяне, представяне на компанията и място в диапазона. Увеличението на заплати по позиции е съответно 6% при висшия мениджмънт, 8.3% при мениджмънта, 8.6% при специалистите и 10.5% при оперативното ниво.
На второ и трето място се нареждат Нидерландия (+2,5 на сто, предварителни данни) и Португалия (2 на сто, окончателна оценка).Продукцията на сектор "Строителство" в ЕС през август се е повишила с 0,4 на спрямо юли (месечна база), а в еврозоната е нараснала с 0,1 на сто.
България е на пето място сред страните от ЕС с най-малък дял на населението (1,5 на сто) с жилищни затруднения през миналата година след Словакия (1,3 на сто), Италия (1,2 на сто), Полша и Унгария (по 0,8 на сто за всяка), сочат данните на Евростат. На другия край на скалата са Кипър (11,2 на сто), Финландия (10,8 на сто) и Дания (9,4 на сто).
Близо половината от младите хора (47 на сто) смятат, че автомобилът ще има по-важно място в бъдеще, докато 33 на сто смятат, че то ще остане без промяна. В проучването от 2011 г. тези две стойности са обърнати, като само 29 на сто от тези под 30 (години) смятат, че автомобилите имат светло бъдеще, докато днес това важи за 45 на сто.