АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Всички зеленчуци, наблюдавани от ДКСБТ, поскъпват тази седмица. При оранжерийните краставици ръстът е с 9 на сто до 2,95 лева за килограм.
Всъщност не съществува една „балканска закуска“, все пак някои елементи на „балканската закуска“ от социалната мрежа са точни – балансът на протеин, въглехидрат, млечни продукти и свежи сурови зеленчуци например. Но точните съставки варират според региона, социоикономическия статут, климата, сезона и дори според религията.
На над 3000 кв.м. изложбени площи ще се представят овощари, фермери, преработватели на плодове и зеленчуци и богато разнообразие от продукти и услуги за сектора в най-добрите традиции на агропроизводството у нас.
Повечето плодове са поевтинели, докато повечето зеленчуци са поскъпнали, но като цяло поскъпващите храни са повече от включените в седмичния бюлетин на ДКСБТ.
Минимално повишение на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
Площта в Нидерландия, използвана за отглеждане на четирите основни вида оранжерийни зеленчуци: домати, пипер, краставици и патладжани, е общо 4,1 хил. хектара през 2023 г., съобщава Статистическата служба на страната. Това е с 10 процента повече, отколкото преди десет години.
Годишните изменения на цените на плодове и зеленчуци на тържищата са в посока надолу. Средните цени на едро на десертно грозде, зеле, пъпеши, червен пипер, картофи и дини са в границите от 2,8% (десертно грозде) до 27,9% (дини) под нивата отпреди година. По-скъпо се предлагат оранжерийните краставици (с 2,1%) и зеленият пипер (с 6%).
Производители на пресни плодове и зеленчуци, Странджанско дядо, мед и млечни продукти ще представят продукцията си в двудневния празник „Еко-кошница, моля!“ в Елхово. Концерт на певицата Лилия Семкова, детски кулинарни ателиета, песни и танци ще веселят жителите и гостите на града на 6 и 7 септември 2024 г.
Оранжерийните краставици поевтиняват с 3 на сто до 2,95 лева за килограм, морковите - с 3,2 на сто до 1,14 лева за килограм, зрелият лук кромид - с 3,7 на сто до 1,10 лева за килограм, а зелените чушки - с 5,1 на сто до 1,81 лева за килограм.
Подпомагане получиха 1832 производители. Припомняме, че одобреният бюджетсе разпределя както следва:•за картофи – до 7 000 000 лв.;•за черупкови плодове (орехи, бадеми и лешници) – до 5 000 000 лв.; за култивирани гъби – до 1 000 000 лв.