АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Като в растениевъдството те се понижават със 7.6%, а в животновъдството с 5.0%. Спрямо третото тримесечие на 2023 г. е регистриран спад със 7.4% в цените на зърнените култури в резултат на намалението на цената на меката пшеница с 6.9%, докато цените на техническите култури се увеличават с 11.6%, в резултат от увеличението на цената на слънчогледа с 12.4%.
Към 31 октомври 2024 г. кампанията по прибиране на реколтата от основните пролетни култури е приключила в почти цялата страна. Според обработените до момента данни, продукцията от слънчоглед се свива с 11,5 на сто на годишна база, а тази от царевица - с 38,1 на сто.
ДФЗ изплати 1 060 070 лева на 142 животновъди от общо 169 подадени заявления по помощ "де минимис", която се предоставя на предприятия, ангажирани в говедовъдството, за компенсиране на разходите за клане, транспорт и административни документи за отгледани и заклани говеда. Приемът по схемата продължи до 11 октомври 2024 г., посочват от Фонда.
Последните оперативни данни сочат увеличение на продукцията от сливи, десертно грозде, малини, круши и орехи в границите от 3,8 на сто (сливи) до 24,4 на сто (орехи) на годишна база.
Увеличават се както реколтираните площи, така и средният добив при типовете "Бърлей" и "Вирджиния". Производството на "Вирджиния" за тази година е 815 тона при 373 тона за 2023 г. и 411 тона производство от типовете "Бърлей" спрямо 267 тона за 2023 г. Събраният тютюн тип "Ориенталски" е 3097 т при 3411 т за 2023 г.
Данните се формират основно от стойността на продукцията, произведена в растениевъдството и животновъдството (91.5%), докато продукцията на селскостопански стоки и продукцията от неселскостопански неотделими дейности формират 8.5% от продукцията, произведена в селското стопанство.
Тази година плодовете са дребни и с незадоволително качество и това е причината за трудната им продажба за прясна консумация, което е предпоставка голяма част от ябълковата реколта да бъде използвана за направата на сок, оцет или ракия.
УС на Държавен фонд „Земеделие“ (УС на ДФЗ) утвърди общ финансов ресурс в размер до 49 357 848 лв. по интервенциите за Преходна национална помощ за говеда и/или биволи, необвързана с производството (ПНДЖ1) и за Преходна национална помощ за овце-майки и кози-майки, обвързана с производството (ПНДЖ3) за Кампания 2023, насочени в подкрепа на животновъдите.
Подкрепа ще получат и иновативни проекти в селското стопанство, насочени към нови технологии и методи за производство, както и групи и организации на производители, които целят по-добро позициониране на пазара и адаптиране към пазарните изисквания. Предвидени са приеми и за извършване и развитие на неземеделски дейности, както и за подпомагане подобряването на общинската инфраструктура
Към момента това са регистрираните биологични производители. През 2023 г. броят на операторите бележи ръст спрямо предходните 2 години, като в края на 2022 г. в електронния регистър са включени 4863 оператора.