АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


За последните десет години те са над 10 хиляди, като те работят основно като сезонни работници в строителството и в преработващата промишленост.


Световните цени на кафето достигнаха многогодишен връх през 2024 г., нараствайки с 38,8 процента спрямо средната стойност за предходната година, главно поради неблагоприятните метеорологични условия, засегнали ключови страни производителки, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) изплати средствата за Кампания 2024 на 146 земеделски стопани, кандидати по операция „Плащания за преминаване на биологично пчеларство“ от интервенция „Биологично пчеларство“.


Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се повиши през февруари, тласкан от ръста на цените на захарта, млечните продукти и растителното масло, според новия доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Световно производство на пшеница през 2025 г. от 796 милиона тона прогнозира Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) в най-новия си доклад за предлагането и търсенето на зърнени култури.


Износът към Казахстан заема най-голям дял от общата сума, като той е в размер на 3,3 милиарда долара. В челните позиции се нареждат още Азербайджан с 3,1 милиарда долара и Узбекистан с 2,2 милиарда долара.


Данните сочат, че от днес до 22 февруари в Пловдивския панаир ще се състои най-голямото икономическо събитие за земеделие, лозарство, винарство и хранителна индустрия на Балканите.


Казахстан е изнесъл 3,3 млн. тона за Узбекистан, 1,7 млн. тона за Китай, 1,2 млн. тона за Таджикистан и 140 000 тона за Киргизстан, което е ръст от 90% спрямо 2023 г. Освен това Казахстан е подновил износа на зърно за Иран и Азербайджан. Износът за Иран се е удвоил до 526 000 тона, а доставките за Азербайджан са скочили с 80% до 211 000 тона.


Това заяви Илиана Иванова, член на Европейската сметна палата, която представи Годишния доклад на палатата. За България не са намерени количествени грешки при управлението на европейските средства в областта "Земеделие и природни ресурси", но са открити грешки в областта "Кохезионна политика", посочи тя.


Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) изплати общо 122 млн. лв. (121 953 209 лв.) на 11 883 земеделски стопани за допустимите за подпомагане животни за Кампания 2024 по всички 10 интервенции за обвързана подкрепа: