АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Котировките ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се понижават с 15 долара до 232 долара за тон. Във Франция има спад с 8 евро до 222 евро за тон. В Украйна цената се повишава с 2 долара до 252 долара за тон, а в Русия - с 5 долара до 253 долара за тон.


По този показател България е в една група с Франция, Гърция, Чехия и Австрия, всяка с 65%. Във връзка с настоящия контекст респондентите посочват приноса на ЕС за поддържането на мира и укрепването на сигурността (35%) като основната причина, поради която членството в Съюза се счита за полезно.


Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се повиши с 5 долара до 247 долара за тон. Във Франция цената е нагоре с 2 евро до 230 евро за тон, а в Украйна - с 2 долара до 250 долара за тон. В Русия остана без промяна - на 248 долара за тон.


Инфлацията в Германия е запазила равнището си от началото на 2025 г. и през февруари. В същото време във Франция инфлацията през втория месец от годината се е забавила до 0,8 на сто на годишна основа, преминавайки под 1 на сто за първи път от четири години.


Световните цени на кафето достигнаха многогодишен връх през 2024 г., нараствайки с 38,8 процента спрямо средната стойност за предходната година, главно поради неблагоприятните метеорологични условия, засегнали ключови страни производителки, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) изплати средствата за Кампания 2024 на 146 земеделски стопани, кандидати по операция „Плащания за преминаване на биологично пчеларство“ от интервенция „Биологично пчеларство“.


През 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 2.1% спрямо 2023 г. и е на стойност 53 975.8 млн. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 61.8% от износа за държавите - членки на ЕС, показват данните на НСИ.


Австрия, България, Франция, Германия, Полша и Словения ще бъдат домакини на новите фабрики за ИИ, подкрепени от обща национална и европейска инвестиция в размер на 485 млн. евро. Фабриките ще предлагат привилегирован достъп на стартиращите предприятия в областта на ИИ и на малките и средни предприятия, което ще насърчи растежа им.


Тя изнася и най-много говеждо месо. Испания ще остане най-големият производител на свинско и овче месо, а Гърция - на козе месо.


Тя се нарежда след САЩ и Франция. Експертите са анализирали данни от 64 държави, които изнасят ключови оръжия (бойни самолети, военни кораби, системи за противовъздушна отбрана, танкове и превозни средства за бойна поддръжка, артилерия).