АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Нов регламент на Съвета на Европейския съюз има за цел да забрани производството и разпространението на репродуктивни материали от стари традиционни сортове семена. Това ще нанесе сериозен удар не само върху българското земеделие, но и върху цялостния аграрен сектор в Европейския съюз, посочват от Браншовата камара "Плодове и Зеленчуци" .
Първата мярка ще бъде отворена за производители на определени зърнени и маслодайни култури (а именно пшеница, ечемик, рапица, царевица и слънчоглед), които са изложени на риск от загуба на финансова ликвидност поради трудностите на селскостопанския пазар, предизвикани от войната на Русия срещу Украйна.
На подпомагане подлежат животновъди, отглеждащи едри и дребни преживни животни, пчелни семейства, производители на плодове и зеленчуци, винени лозя, маслодайна роза, тютюн, пшеница, царевица, ечемик, слънчоглед и рапица.
Земеделци и пчелари в селата в Ямболско отварят вратите на фермите си за посетители на всякаква възраст, но най-вече за децата. В едночасови турове те ще могат да се докоснат до природата, земята и земеделието по занимателен и образователен начин.
В момента себестойността на рапицата е по-висока от предлаганата цена. Препаратите, които се използват за отглеждането й са много скъпи. Прибирането на реколтата също е трудно, изисква се повече техника.
Решението е във връзка с поетия ангажимент от подписания на 20.09.2023 г. Меморандум между Министерски съвет, Министерство на земеделието и храните, Министерство на финансите и Инициативният комитет за провеждане на общонационален земеделски протест
България ще разреши вноса на слънчоглед от Украйна, едва след като българските земеделци и преработвателите договорят помежду си точните количества, по отношение на останалите продукти в момента се водят преговори между ЕК и Киев. Споразумение за справедлив енергиен преход ще изготви и подпише МС със синдикатите до края на месец септември.
Предвижда се България да получи 9,77 млн.евро от общо 100 милиона евро, като Унгария ще получи 15,93 милиона евро, в Полша - 39,33 милиона евро, в Румъния - 29,73 милиона евро, в Словакия - 5,24 милиона евро. Отбелязва се, че в тези пет държави земеделците изпитват затруднения заради вноса от Украйна.
Целта на еднодневния обучителен форум бе да представи пред фермерите най-актуалните тенденции и практики в ритейл сектора, изискванията на бизнеса с бързооборотни стоки, възможностите за договорно изкупуване на продукцията, както и критериите за реализацията й в хипермаркетите на Kaufland
Национална информационна кампания за Стратегическия план за развитие на земеделието ще продължи до 16 февруари. Следващата среща е със земеделци от Плевен, Ловеч и Велико Търново.