EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Земеделци притеснени за директните плащания

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Земеделци притеснени за директните плащания

mail14:45 | 29.05.2014прегледи 749 коментарикоментари 0


В писмо до заместник-ресорните министри на земеделието Бюрхан Абазов и Явор Гечев, изпратено вчера, Асоциацията на земеделските производители в България /АЗПБ/ е поискала спешно яснота във връзка с прилагането на директните плащания от 2015 г. Това съобщиха от Асоциацията днес.

Асоциацията изразява притесненията си, че 1 август 2014 г. е крайният срок, в който страната трябва да реши по какъв начин ще прилага изискванията на новата политика на заплащане по първи стълб в новия програмен период пред ЕК, а яснота към този момент няма. От АЗПБ припомнят, че земеделските производители още тази есен трябва да знаят какви схеми ще прилага България, за да могат да направят своите планове за засяване на съответните култури. Въпреки срока 7 май, поставен от МЗХ за сформиране и заседание на работна група по тези проблеми, на нас не ни е известно да има такава, коментира председателят на АЗБП Венцислав Върбанов.

Припомняме, че именно АЗПБ (с писмо вх. №15-99/27.02.2014 г.) поиска обсъждане на тези проблеми със заинтересованите браншови организации в агросектора. Венцислав Върбанов обърна внимание, че земеделските производители са много разтревожени от факта, че все още няма яснота за това какви зелени мерки по първи стълб ще прилага страната, а те трябва да подготвят площите си още тази есен.

Ето защо АЗПБ настоява за отговор на следните въпроси:

Сформирана ли е работната група и кога ще заседава тя?

Какво е становището на МЗХ относно това дали ще се прилагат преразпределително плащане и таван, само таван или само преразпределително плащане?

Най-притеснителни за земеделските производители са „зелените” директни плащания, затова АЗПБ смята за целесъобразно и отново предлага обсъждането на „зелените“ директни плащания да протече съвместно с екипите на МЗХ, работещи по Стълб 1 и Стълб 2.

Кои култури и кои животни ще бъдат подпомагани с обвързано подпомагане?

Кои ще са протеиновите култури и регионите за отглеждане?

Ще се прилагат ли по първи стълб схема за райони с природни ограничения, за дребни земеделски стопани, „Млад фермер“?

Отговорът на МЗХ

Поради големия обществен интерес, днес МЗХ публикува публично проекта на Наредба 9, уреждаща реда за кандидатстване и финансиране на проекти по Мярка 112 „Млад фермер“. Проектът на Наредбата отразява извършените промени в Програмата за развитие на селските райони, касаещи мярка 112 „Млад фермер“. Нотификацията вече е дадена за одобрение на Комитета по наблюдение на ПРСР, което е задължително условие по процедура свързана, с изменение на Програмата. След съгласуване от Комитета, Наредба 9 ще бъде публикувана официално на сайта на ПРСР. Според установените процедури, Наредбата трябва да бъде изложена на сайта на ПРСР за срок от 14 дни, след което МЗХ ще издаде заповед за откриване на прием по мярка 112 „Млад фермер“.
Въпреки това, поради големия интерес към промените в Наредба 9 и таблицата за изчисляване на икономическия размер на стопанството, още днес МЗХ публикува на сайта си проекта на Наредба 9 и проекта на променената таблица за изчисляване на икономическия размер на стопанството. Правим изричното уточнение, че документите са в процес на съгласувателна процедура с компетентните институции и при окончателния им вариант е възможно да има минимални отклонения от предоставения проект.
Едно от основните изменения в новата Наредба е обещаната от МЗХ и лично от ресорния зам.-министър промяна в срока, в който един кандидат може да подаде своето заявление за подпомагане по мярката. По предложение на Министерството срокът ще бъде увеличен от 14 на 17 месеца и всеки един стопанин ще разполага с повече време от датата на създаване на стопанството си. „По този начин биха могли да се възползват по-голям брой кандидати. Точно това е и нашата цел, защото всички знаете как в предишното отваряне на мярката успяхме да подпомогнем едва около 400 проекта. Такъв беше и финансовият ни ресурс. Сега можем да помогнем на много повече млади земеделци и ще го направим“, категоричен е зам.-министър Явор Гечев. По думите му процедурата по съгласуване на промените ще приключи на 04.06.2014 г., а конкретните изменения в мярката ще бъдат приложими за планирания през 2014 г. прием на заявления.
„Нещо повече, през тази година за първи път Министерството ще разшири обхвата на подпомагане, като даде възможност и на регистрирани ЕООД да кандидатстват по мярката. Така фирмите, които отговарят на критериите за допустимост ще се възползват от възможностите, които им предоставяме“, обяви още зам.-министърът.
Коментирайки казуса с мярка 214 „Агроекологични плащания“ зам.-министър Гечев отбеляза за възникнал в предходния прием проблем, който с изменението на мярката ще бъде изчистен. На мястото на посочения приоритет „Агроекологични плащания“ е предложено включването на приоритет за проекти, които се изпълняват от млади земеделски производители изцяло в сектор „Плодове и зеленчуци“. „Към настоящия момент финализираме и действията, свързани с изменения в таблицата за изчисляване на икономическия размер на земеделското стопанство. Тя вече е готова и следващата седмица младите фермери ще могат да се запознаят и с нея“, поясни още зам.-министър Явор Гечев.
 


Снимка: ЕП


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg