EUR 1.9558
USD 1.8689
CHF 2.0762
GBP 2.3633
CNY 2.5757
you tube
mobile version

Зимните култури в ЕС са в добро състояние

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Зимните култури в ЕС са в добро състояние

mail18:40 | 28.02.2025прегледи 88 коментарикоментари 0


Зимните култури в повечето части на ЕС са в добро състояние. Сериозни загуби на потенциала за добив са настъпили в съседните региони, по-специално Украйна и Магреб (Северна Африка - бел. ред.). Това показва февруарското издание на бюлетина на Съвместния изследователски център към Европейската комисия (JRC MARS Bulletin) за мониторинг на културите в Европа.

Обилните валежи, наблюдавани в Северозападна Франция през януари, съчетани с вече високите нива на влажност на почвата и сравнително ниските температури, създават неблагоприятни условия за развитие на културите.

В голяма част от Централна и Източна Европа се наблюдава отчетлив недостиг на валежи. Зимните култури в Западна Румъния и България страдат от ограничена наличност на вода от началото на сезона, което води до възможно намаляване на площта на културите и възстановяване през пролетта. Загриженост в тези региони е, че има малка или никаква снежна покривка, така че зимните култури са изложени на повишен риск от измръзване в случай на интензивна студена буря, като прогнозираната непосредствено след отчетния период.

В Източна Украйна текущият дефицит на валежи е попречил на възстановяването на реколтата от лошите условия по време на поникването. Липсата на снежна покривка и очакваните по-студени от обичайните условия пораждат допълнителни опасения.

Югоизточните райони на Турция изпитват недостиг на вода от края на декември. Липсата на валежи може да засегне полетата, които не са напоявани, и да породи опасения относно устойчивостта на водохранилищата през целия сезон.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg