АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Приходите, помощите и даренията по КФП към февруари 2025 г. са в размер на малко над 11 млрд. лв. Постъпленията нарастват с почти 1,040 млрд. лв. (10,4 на сто) спрямо отчетените за първите два месеца на 2024 година. За този ръст принос имат най-вече данъчните приходи.


Това стана по предложение на управителя на НОИ Ивайло Иванов, като осъвременяването ще бъде с дата 1-ви юли, ще бъде прилагане на чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) - т.нар. „швейцарско правило“.


Очакваното бюджетно салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на ноември възлиза на 1,9 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт на страната.


Договореното от ЕС правило ще изисква новите коли, продавани в ЕС след 2035 г., да са източник на нулеви въглеродни емисии. Това означава, че новите бензинови и дизелови коли няма да могат да се продават.


Цената на златото се задържа над 2500 долара за тройунция. Психологическата граница беше достигната за първи път в края на миналата седмица. Така цената за златно кюлче достига рекордните 1 млн. долара. Златно кюлче обикновено тежи 400 тройунции или 12,4 килограма от скъпоценния метал, уточняват експертите.


С цената на много трудоемки преговори между коалиционните партньори правителството на Шолц обяви бюджетно споразумение в последния момент в петък, без да се уточнява какви спестявания биха позволили балансирането на сметките. Очевидно военната помощ за Украйна е една от страничните жертви на компромиса.


Към първото тримесечие на 2023 г., златно-валутните резерви на Киргизстан възлизат на 16,7 тона злато, по данни предоставени от Световния съвет по златото (World Gold Council). На годишна база показателят се е увеличил с 1 тон, а спрямо декември 2022 г. - с 300 килограма.


Той е в размер на $20,76 млрд. през финансовата си 2022 г., която приключи на 31 март. Това е първото положително бюджетно салдо от девет години. Приходите от продажба на петрол са с ръст от 64,7% през 2022 г. спрямо 2021 г.


Увеличението на месечния размер на пенсиите от 1 юли 2023 г. с 12% засяга общо 2 013 700 пенсионери след прилагането на съвкупността от предвидените мерки – осъвременяване по „швейцарското правило“, повишаване на минималните размери на трудовите пенсии и определяне на нови по-високи размери на пенсиите, несвързани с трудова дейност.


В резултат на промяната пенсиите трябва да бъдат вдигнати с 12,7% от 1 юли 2023 г. Това ще изисква допълнителни разходи в размер на 54,7 млн. лв. Новата формула за увеличение на пенсиите представлява модифициран вариант на използваното досега „швейцарско правило“.