АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През периода януари - октомври 2024 г. износът на стоки от България за Европейския съюз (ЕС) намалява с 2,6 на сто спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 45 513,9 млн. лева.
След увеличение от 27 на сто през 2024 г. очакванията на големите инвестиционни банки са, че тенденцията ще продължи и през 2025 г., но с по-бавно темпо, съобщава Макс Баклаян от компанията за търговия с ценни метали Tavex.
Застрахователните загуби миналата година са били на стойност $140 млрд. и така 2024 г. е третата най-скъпа година от 1980 г. насам.
Индексът на потребителското доверие се е свил до 89 пункта през декември спрямо 90 пункта през предходния месец. Подобен резултат е регистриран за последен път през декември 2023 г., но индексът е доста под дългосрочната средна стойност от 100 пункта.
Изчисленията на експертите показват, че ако за база се вземат данните за експорта за 2023 г., това означава пропуснато потенциално увеличение в обема на стойност 2,6 млрд. щ. д. Освен това заради забавянето на членството в eврозоната българският бизнес продължава да търпи вреди и от транзакционните разходи, които ще намалеят при преминаване към обща валута.
Властите ще издадат специални съкровищни облигации на стойност 3 трилиона юана през 2025 г., което би било най-високото ниво досега.Тези нови инициативи включват програма за субсидиране на дълготрайни стоки, при която потребителите могат да заменят стари коли или уреди и да купуват нови с отстъпка, както и отделна програма, която субсидира широкомащабни подобрения на оборудването за бизнеса.
Близо четвърт век, след като преминаха към еврото, германците все още обменят големи суми дойчемарки, сочат официални данни, цитирани от ДПА. По данни на "Бундесбанк" (Bundesbank), централната банка на страната, през 2024 г. за евро са били обменени близо 53 милиона дойчемарки на стойност около 27,2 милиона евро.
Средствата, които са на стойност 1,04 милиарда евро са били отпуснати от програма за подпомагане на структурно слаби региони. През 2022 година средствата са били замразени заради предполагаеми нарушения, свързани с ценностите на ЕС.
С новия закон се налага уеднаквяване на правилата и се събират на едно място всички досегашни регулации, допускащи изключения от данъка. Данъкът добавена стойност е осигурил около 38 на сто от данъчните приходи на Китай през 2023 г., сочат официални данни.
Заемът е част от механизъм за финансиране на стойност 1 млрд. евро, одобрен от ЕИБ в покрепа на националното съфинансиране на проекти по европейските фондове. Финансирането ще укрепи икономиката, ще даде тласък на конкурентоспособността и ще повиши жизнения стандарт в страната. Акцентът ще бъде поставен върху екологични, цифрови и иновативни проекти.