АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Разходите за внос на какао, кафе и чай се очаква да се увеличат с 22,9 процента, което представлява повече от половината от общото увеличение в стойностно изражение. Цените на какаото достигнаха почти четири пъти средната си стойност за десет години по-рано тази година, тези на кафето почти се удвоиха, а тези на чая се повишиха с 15%.
Обяснението за впечатляващия ръст се крие най-вече в засилващото се търсене в трите основни пазара за злато – Китай, Индия и САЩ, коментира в съобщение до медиите Макс Баклаян, изпълнителен директор на борсата за ценни метали "Тавекс" (Tavex).
Цената на златото се задържа над 2500 долара за тройунция. Психологическата граница беше достигната за първи път в края на миналата седмица. Така цената за златно кюлче достига рекордните 1 млн. долара. Златно кюлче обикновено тежи 400 тройунции или 12,4 килограма от скъпоценния метал, уточняват експертите.
По-подробната разбивка на данните за търсенето обаче показват някои тенденции, които може да предвещават забавяне през идните тримесечия. Търсенето расте най-силно на т. нар. извънборсов пазар, който до голяма степен обхваща покупките на институционалните инвеститори, лица с висока нетна стойност и семейни офиси.
Златото може да достигне 3000 долара за една унция през следващите 6 до 18 месеца заради увеличаване на инвеститорския интерес на фона на очакванията, че ФЕД в крайна сметка ще намали лихвените проценти, посочи Citigroup, като това е поредна банка, която повишили прогнозите си за благородния метал.
През последния месец на миналата година перилните препарати са поскъпнали с 23,27%, ВиК услугите - с 20,81%, а пощенските услуги - с 16,12% на годишна база.
Към първото тримесечие на 2023 г., златно-валутните резерви на Киргизстан възлизат на 16,7 тона злато, по данни предоставени от Световния съвет по златото (World Gold Council). На годишна база показателят се е увеличил с 1 тон, а спрямо декември 2022 г. - с 300 килограма.
Цените на златото на международните пазари са на път да достигнат нови рекордни нива през идната година и е възможно да се задържат над равнището от 2000 долара за тройунция, смятат анализатори. Те се аргументират с глобалното напрежение, създаване от продължаващите военни конфликти в Украйна и Близкия изток, както и на противопоставянето между водещи сили като САЩ и Китай.
Поскъпването е до шестмесечен връх спрямо долара, след като износителите увеличиха продажбите на чужда валута на вътрешния пазар, за да изплащат задълженията си към бюджета. В ранната търговия рублата добави 0,4 на сто до 92,99 рубли, като за кратко се покачи до 92,73 рубли.
Гърция е третият по големина производител на зехтин в света след Италия и Испания. В страната се отглеждат над 132 млн. маслинови дървета, от които в нормална година се добиват около 300 хиляди тона зехтин.