АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки се раздвижи. Търсенето на хлебна пшеница от тазгодишна реколта се повиши на 545 лева за тон, предлагането също слезе на тази цена и се сключиха сделки за над петдесет хиляди тона на 545 лева за тон.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки е спокойна, отчитат още експертите на борсата. Търсенето на хлебна пшеница от тазгодишна реколта се повиши от 370 до 399 лева за тон, а предлагането е на 550 лева за тон.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на руската пшеница от нова реколта с 12,5 на сто протеин и с доставка през ноември, достигна 230 долара за метричен тон в края на миналата седмица, което е със 7 долара нагоре, каза Дмитрий Рилко, ръководител на консултантската компания "ИКАР".
Тази година плодовете са дребни и с незадоволително качество и това е причината за трудната им продажба за прясна консумация, което е предпоставка голяма част от ябълковата реколта да бъде използвана за направата на сок, оцет или ракия.
Проблемите през тази година пред производителите са климатичните условия – сушата, интензивните валежи, високите температури, както и напояването.
Прогнозите за поскъпване на олиото, заради слабата реколта в страната през следващите месеци, няма да се оправдаят. Това съобщи председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Европейският пазар ще компенсира евентуален недостиг у нас и дори да има увеличение, няма да е с повече от 10%.
Консултантската компания "Совекон" (Sovecon) предупреди, че нивата на засяване на пшеница в Русия са се понижили до 11-годишен минимум, което застрашава перспективите за реколтата от пшеница през 2025 г. Страната е водещ световен износител на зърно.
Предварителни правителствени прогнози сочат, че германските фермери ще приберат рекордна реколта от картофи от около 12,7 милиона тона през идните месеци, което е повишение с 9 на сто от миналата година и със 17 на сто над средното многогодишно равнище.
Безспорен местен първенец по добив на маслини е Егейският регион, където растат 75% от маслиновите дървета в страната. През есента, по време на събирането на маслиновата реколта, областта оживява благодарение на местните жители, които празнуват заради плодородните си земи и древното си наследство, дълбоко съхранено в културата и традициите на страната.
В сравнение с предходната година производителят очаква реколтата да бъде четири пъти повече. Към момента гроздето прибират четири зърнокомбайни и различен брой хора всеки ден. Слабите добиви от миналата стопанска година производителят отдава на неправилни технологични и агротехнически мероприятия.