АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


ФАО понижава прогнозата си за световната търговия със зърнени култури през 2024/25 г. с 5,3 милиона тона до 478,9 милиона тона, което бележи свиване от 6,7 на сто спрямо 2023/24 г. и е най-ниското ниво от 2019/20 година.


Напрегнатата геополитическа ситуация в света, непредсказуемата тарифна политика на САЩ, разочароващите показатели на американския и европейския износ на пшеница и оптимистичните перспективи за новата реколта поддържат сериозна динамика на световните зърнени пазари. Това отбелязват експертите на Софийската стокова борса (ССБ) тази седмица.


Настоящото видео показва проекта CERESiS, който разработи устойчиво решение за производство на чисти биогорива чрез отглеждане на енергийни култури, които улесняват обеззаразяването на земята чрез фиторемедиация и използване на нови технологии за преобразуване на биогорива и отделяне на замърсители.


Производството на основни полски култури, зеленчуци и плодове в страната бележи ръст през 2024 г. Това показват данните на отдел "Агростатистика" при Министерството на земеделието и храните (МЗХ), съобщиха от ведомството. Даните са публикувани от МЗХ.


Котировките ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се понижават с 15 долара до 232 долара за тон. Във Франция има спад с 8 евро до 222 евро за тон. В Украйна цената се повишава с 2 долара до 252 долара за тон, а в Русия - с 5 долара до 253 долара за тон.


Отчетлив недостиг на валежи се наблюдава в голяма част от ЦИЕ, като зимните култури в Западна Румъния и България страдат от ограничена наличност на вода от началото на сезона. В източните части на Украйна ограничените валежи са попречили на възстановяването на реколтата от лошите условия по време на поникването на растенията.


Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се повиши с 5 долара до 247 долара за тон. Във Франция цената е нагоре с 2 евро до 230 евро за тон, а в Украйна - с 2 долара до 250 долара за тон. В Русия остана без промяна - на 248 долара за тон.


Организацията очаква спад от 1,9% на световните запаси от зърнени култури. По-високите запаси в Руската федерация и Украйна се очаква да бъдат компенсирани от намалението им в други страни, посочва ФАО.


Нестабилната търговска политика на САЩ, съпроводена с налагане и последваща отмяна на определени мита върху вноса в страната, предизвика известен стимул в цените на основните фючърсни контракти отвъд Океана. На този фон пшеницата намали "слизането" си надолу към дъното. Основните зърнени фючърси в Чикаго и Париж отчетоха поскъпване.


Световно производство на пшеница през 2025 г. от 796 милиона тона прогнозира Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) в най-новия си доклад за предлагането и търсенето на зърнени култури.