АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Президентът на САЩ се представи нови мита на церемония в Белия дом в 16:00 ч. местно време (23:00 ч. българско време), точно след затварянето на Нюйоркската фондова борса, както и други пазари по света.


Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се повиши с 5 долара до 247 долара за тон. Във Франция цената е нагоре с 2 евро до 230 евро за тон, а в Украйна - с 2 долара до 250 долара за тон. В Русия остана без промяна - на 248 долара за тон.


Компанията е обвинена в две нарушения на "Акта за цифровите пазари" (DMA). Той влезе в сила през март 2024 г. и регулира дейността на "онлайн посредниците и платформите, като например пазари, социални мрежи, платформи за споделяне на съдържание, магазини за приложения и онлайн платформи за пътуване и настаняване", посочва официалният сайт на ЕС.


В периода 11-14 март цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго се повишава с 5 долара до нива от 242 долара за тон.


На пазарите "Красно село", "Иван Вазов" и "Борово" вече се предлагат пресни марули, репички, лук, спанак, както и оранжерийни домати и краставици.


Организацията очаква спад от 1,9% на световните запаси от зърнени култури. По-високите запаси в Руската федерация и Украйна се очаква да бъдат компенсирани от намалението им в други страни, посочва ФАО.


Нестабилната търговска политика на САЩ, съпроводена с налагане и последваща отмяна на определени мита върху вноса в страната, предизвика известен стимул в цените на основните фючърсни контракти отвъд Океана. На този фон пшеницата намали "слизането" си надолу към дъното. Основните зърнени фючърси в Чикаго и Париж отчетоха поскъпване.


Световно производство на пшеница през 2025 г. от 796 милиона тона прогнозира Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) в най-новия си доклад за предлагането и търсенето на зърнени култури.


През 2023 г. общите приходи от износ на нефинансовите предприятия са 138 млрд. лв. – с около 7,4 млрд. по-малко спрямо предходната година. Заради глобалната инфлация и шоковете на международните енергийните и земеделски пазари обаче 2022 г. е по-скоро изключение с исторически рекордните стойности на износа на стоки.


Morgan Stanley публикува доклада си за актуализацията на прогнозите за валутните курсове за 2025 г., като в него се посочва, че Азия ще продължи да се представя по-слабо на фона на развиващите се глобални пазари.