АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Яйцата (размер М) запазват цената си и тази седмица също се търгуват по 0,36 лева за брой на едро. Цената на кравето сирене се качва с 0,6 на сто до 11,53 лева за килограм, докато кашкавалът "Витоша" поевтинява с 0,2 на сто до 18,42 лева за килограм.


След сериозното понижение на котировките ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго миналата седмица, сега трендът е по-разнороден. В Чикаго пшеницата поевтинява с 2 долара до нива от 228 долара за тон. Във Франция и Русия промяната остава нулева и цените са на старите нива - 220 евро за тон и 252 долара за тон. В Украйна движението е с 2 долара надолу до 248 долара за тон.


Напрегнатата геополитическа ситуация в света, непредсказуемата тарифна политика на САЩ, разочароващите показатели на американския и европейския износ на пшеница и оптимистичните перспективи за новата реколта поддържат сериозна динамика на световните зърнени пазари. Това отбелязват експертите на Софийската стокова борса (ССБ) тази седмица.


Нестабилната търговска политика на САЩ, съпроводена с налагане и последваща отмяна на определени мита върху вноса в страната, предизвика известен стимул в цените на основните фючърсни контракти отвъд Океана. На този фон пшеницата намали "слизането" си надолу към дъното. Основните зърнени фючърси в Чикаго и Париж отчетоха поскъпване.


През 2024 година пшеницата в САЩ остана подчинена на низходящ тренд заради увеличената прогноза за глобалното производство и оценката за преходните запаси.


Цената на кравето сирене се вдига с 1,2 на сто до 11,64 лева за килограм, а кашкавалът тип "Витоша" поевтинява с минималното 0,3 на сто и се предлага по 17,26 лева за килограм. Цената на олиото се вдига с 4,8 на сто до 3,26 лева за литър, а на брашното тип 500 - с 4,4 на сто до 1,37 лева за килограм. Захарта е нагоре с 2,8 на сто и се предлага по 1,99 лева за килограм.


След забележимото поевтиняване от преди седмица, сега цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго наваксва с повишение от 8 долара до 250 долара за тон за доставка през декември. Във Франция също се наблюдава ръст – със 7 евро до ниво от 225 евро за тон, докато в Украйна бележи спад с 1 долар до 240 долара за тон. В Русия промяната е за пореден път надолу – с 5 долара до 230...


През настоящата година се наблюдава увеличение на продукцията от пшеница и ечемик спрямо 2023 г., респективно с 2,6 на сто и близо 40 на сто, като при пшеницата това се дължи на повишения среден добив от декар, а при ечемика - основно на значително по-големия размер реколтирани площи.


Така е достигнато най-ниското ниво през 21-ви век. Основните причини са спадът в производството през миналата година поради високите температури, съчетани с недостиг на вода, както и сравнително ниската цена на ориза в сравнение с цените на други култури като пшеницата.


Това се дължи както на бързия напредък по прибирането на реколтата в САЩ и доброто състояние на посевите, така и фактът, че оповестените числа в отчета на Министерство на земеделието на САЩ надминаха очакванията за втора поредна седмица при пшеницата.