АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
И BlackRock напусна инициативата NZAM
Американската финансова корпорация "Блекрок" (BlackRock), и най-голям мениджър на активи в света, напусна световен алианс за насърчаване на въглеродна неутралност, предаде Франс прес, позовавайки се на изявление на говорител на инициативата.
"Разочаровани сме да видим, че всеки инвеститор се оттегля, но като доброволна програма, ние уважаваме всички индивидуални решения, предприети от участниците", каза говорител на стартиралата през 2020 г. инициатива "Нет Зироу Асет Мениджърс" (NZAM - Net Zero Asset Managers), международна група от мениджъри на активи, ангажирани да подкрепят целта за нетни нулеви емисии на парникови газове до 2050 г.
"Климатичният риск е финансов риск. Инициативата съществува, за да помогне на инвеститорите да смекчат тези рискове и да се възползват от предимствата на икономическия преход към въглеродна неутралност", заяви говорителят на инициативата, като допълни, че седем компании вече са напуснали програмата от началото на ноември.
През юли от "Нет Зироу Асет Мениджърс" обявиха, че имат повече от 325 членове, представляващи управлявани активи на стойност 57,5 трилиона долара.
От "Блекрок" не потвърдиха информацията пред АФП.
Няколко американски медии се позоваха на писмо, изпратено от управителя на активи до клиентите му, оправдавайки напускането си с "объркването, създадено от членството си (...) и което доведе до съдебни производства от различни държавни органи".
Към 30 септември "Блекрок" управлява рекордните 11,475 трилиона долара активи от името на своите клиенти, което е ръст от 26 на сто спрямо предходната година.
Напускането на инициативата "Блекрок" идва след подобен ход от няколко големи американски банки, които напуснаха "Нет Зироу Банкинг Алайънс" (Net-Zero Banking Alliance - NZBA), стартирана през 2021 г., също под егидата на ООН.
Според официалния сайт на програмата от 6 декември шест американски банки са я напуснали - "Голдман Сакс" (Goldman Sachs), "Уелс Фарго" (Wells Fargo), "Сити" (Citi), "Банк ъв Америка" (Bank of America), "Морган Стенли" (Morgan Stanley) и "ДжейПи Морган Чейс" (JPMorgan Chase).
Въпреки оттеглянето си, няколко финансови групи потвърдиха ангажираността си за въглеродна неутралност.
Банките и мениджърите на активи в САЩ са били подложени на юридически искове от регионалните власти на около десет консервативни американски щата. Те смятат, че подобни инициативи са в нарушение на антитръстовото законодателство, като засягат развитието на изкопаемите горива и водят до повишаване на цените им, по информация на американски медии.
Глобалният алианс на застрахователите, подкрепящи целта за нетни нулеви емисии на парникови газове, създаден през юли 2021 г. също под егидата на ООН, претърпя подобна развитие през пролетта на 2023 г.
Tweet |
|