EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

И богатите пестят

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

И богатите пестят

mail12:57 | 28.07.2009прегледи 853 коментарикоментари 0


Хелмут Вемпе разбира веднага, когато богатите в Германия не са в цветущо положение, пише германският в. "Франкфуртер алгемейне цайтунг".
За това 77-годишният ръководител на веригата магазини за бижута Wempe съди по данните, които получава от някои от магазините. Ако хората с високи доходи са добре, то положението на Wempe също е добро.
През 2009 г. обаче компанията отчита загуби от 10 на сто в Германия, 30 на сто в САЩ, а положението в Испания изглежда дори още по-лошо.
Ако магазините от веригата, разположени в в обикновената част на градските центрове, все още отчитат добри резултати, то магазините в луксозни търговски зони имат проблеми. На франкфуртската "Гьотещрасе", улицита на инвестиционните банкери, оборотът за първата половина на 2009 г. е намалял със 17 на сто, а на "Кьонигсалее" в Дюселдорф - с цели 27 на сто.
Изводът е ясен - богатите са започнали да пестят.
Тази тенденция се отчита при всички луксозни марки. За първото тримесечие на годината Bulgari отчете спад на оборота с 23 на сто, a на печалбата - с близо 30 на сто. De Beers, най-големият производител на диаманти в света сега почни напълно е спрял производството си. Магазините на Chanel, Gucci и Tiffany преживяват труден период.
Богатите вече не се отнасят с парите си толкова небрежно, колкото в близкото минало. Те са по-внимателни, обмислят по-дълго покупките си, поглеждат цената на етикета.
Тази тенденция е изненадваща, тъй като пазарът на луксозни стоки дълго време бе приеман за бизнес, който е имунизиран срещу периодите на криза. Сегашната криза обаче е различна - тя превърна милиардери в милионери.
За мнозина богаташи това е шок. Някои представители на висшето общество май са забравили, че човек може не само да влезе, но и да излезе от него, а други вече се държат така, сякаш вече са част от средната класа.
Малцина обаче се оплакват публично от положението си, защото са наясно, че повечето хора са в още по-тежка ситуация."Преживяхме няколко много добри години, през които спечелихме от рискуващия капитализъм. Сега това време свърши и като гражданин съм доволен от това", отбелязва г-н Вемпе.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg