EUR 1.9558
USD 1.8068
CHF 2.0847
GBP 2.3463
CNY 2.5360
you tube
mobile version

И Португалия почна да стресира еврото

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

И Португалия почна да стресира еврото

mail10:59 | 28.01.2010прегледи 704 коментарикоментари 0


След като Португалия отчете неочаквано висок бюджетен дефицит за 2009 г., еврото се оказа под нов натиск, отбелязвайки че Гърция не е единствената държава в Еврозоната с фискални проблеми, съобщава The Wall Street Journal.
Опасенията, че и други страни ще се присъединят към Гърция и Португалия и ще  имат нужда от интензивни грижи, се засилват. Испания, Италия и Ирландия се борят с големи бюджетни дефицити след анемичен икономически ръст и по- ниски от очакваните данъчни приходи. Съответно разходите по застраховане срещу суверенния дълг нараснаха за Гърция, Португалия, Испания и Италия.
Късно в сряда португалското правителство отбеляза по- висок от очаквания бюджетен дефицит в размер от  9.3% от брутния вътрешен продукт за 2009 г. Усилията на правителството са да намали дефицитът до 8.3% от БВП през 2010 г. От Европейската комисия са прогнозирали 8 % бюджетен дефицит за 2009 г. Комисията, която е изпълнителния орган на Европейския съюз, дава срок на Португалия до 2013 г. да понижи дефицита на 3 % от БВП, каквито са изискванията на Европейския валутен съюз.
В сряда еврото отбеляза нов петмесечен минимум. Към късния следобед едно евро се търгуваше на цена от $1.4029, отбелязва изданието.
„Всички са фокусирани върху Гърция, но се изпуска фактът, че не е само Гърция,” коментира валутният анализатор от BNP Paribas Иан Станард.
Гърция все пак е в по- лошо състояние от Португалия, отчитайки бюджетен дефицит от 12.7%  от БВП, като според някои икономисти цифрите не са реални.
В бюджета за 2010 г. Португалското правителство е заложило замразяване на бюджетните заплати. Планирано е и въвеждане на 50 % данък върху бонусите, изплащани през 2010 г. на топ мениджърите във финансовите институции и възобновяване на приватизацията на държавни активи.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg