АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Ив. Костов: „Балкан“ ще бъде мотор
„Има голяма вероятност пред България да се пресекат няколко газови трасета: наред с досегашното североизточно, новите югоизточно и южно. Теоретично е възможно и източно трасе: от български газ, добит в Черно море или от внос на компресиран, или втечнен природен газ с източник от Туркменистан или Иран през Грузия. От друга страна прогнозата за Югоизточна Европа показват, че потреблението на природен газ (ПГ) ще нарасне значително. Много важно е, какво ще направи управлението на страната, за да се случат тези възможности. Без алтернативни трасета газов концентратор в България е невъзможен. „ Така коментира на сайта informo.bg бившият министър-председател Иван Костов идеята за изграждане на газовия хъб „Балкан“ , който бе представен на инвеститори във Варна.
Ето още какво каза Иван Костов: „Проектът е много сложен от структурна и технологична гледна точка. Това не е само виртуална точка за търговия на ПГ, както чух да се коментира. Той е сложна инфраструктура, способна да се съхранява и управлява запаси и дебаланси в региона на ЮИЕ, с технологични възможности на компресорните станции и на мрежата с високо налягане да подадат във всяка нейна изходна точка заявените количества от потребителите и да поеме тези от доставчиците. Газовият концентратор е и сложна финансова и борсова структура. Би трябвало да очакваме консенсус за проекта сред политиците. Противното означава да се върви срещу българските интереси. Ако газовият хъб „Балкан” се реализира, какво означава това за страната ни в геополитически и икономически план? Означава, че: Ще станем важен елемент на енергийната структура на ЕС, което означава, че няма да бъдем далечна периферия; Подаването на ПГ в ЮИЕ на достъпни цени ще развие бързо региона в икономическо отношение, от което ще имат полза всички; В България и околните страни ще се изградят значителни инфраструктурни обекти, компресорни станции и газопроводи, цяла газова икономика, която ще гарантира енергия на ниски цени; От късната есен на 2014 досега България регистрира приличен икономически растеж, който в значителна степен се дължи на ниската цена на течните горива и ПГ. В страната остават значителни финансови ресурси, с които иначе се разплащаха скъпи доставки на тези енергоресурси от Русия; Няма да можем да бъдем заплашвани със спиране на подаването на ПГ, ще си спестим вероятността да ни бъдат нанесени щети, както през 2009; Газовият концентратор е точно този мотор за българската икономика, който години наред търсехме – съчетава значителни инвестиции с гарантирана висока доходност и възвръщаемост. Стига да можем да го реализираме.“Проектът за газовия хъб "Балкан" ще се развива независимо от това какво се случва със "Северен поток 2" или "Турски поток", независимо от обстоятелствата, каза във вторник Клаус-Дитер Борхард, началник на "Вътрешен енергиен пазар" в Генералната дирекция "Енергетика" на Европейската комисия, който заедно с вицепремиера Томислав Дончев и министъра на енергетиката Теменужка Петкова посети компресорната станция "Провадия" край Варна. По думите му е добре и руската страна да се включи в него, защото колкото повече ликвидност има, е толкова по-добре. Борхард посочи, че хъбът може да започне да работи и без руска газ, но на по-късен етап това ще попречи на неговата конкурентноспособност.
До 9 ноември в ЕК трябва да бъде представено предложението за извършване на предпроектни проучвания за реализацията на газовия хъб, а след това може да бъде осигурено и финансиране, допълни Борхард.
Tweet |
|