АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


"Доказателство за значението на Германия като водещ външноикономически партньор на България са ускорените темпове на нарастване на търговския стокообмен, както и сериозното присъствие на германски компании, опериращи на българския пазар и развиващи бизнес у нас", изтъкна икономическият министър.


Най-голям брой килими през първото тримесечие на 2025 г. са изнесени за САЩ, като турският бизнес е генерирал печалба от 192,4 милиона долара от американските купувачи.


Износът се е повишил с 12,4 на сто през март спрямо година по-рано, опровергавайки очакванията за увеличение от 4-5 на сто. Вносът обаче намалява през март 4,3 на сто на годишна база.


През януари 2025 г. увеличение спрямо предходния месец е отчетено в следните сектори: „Професионални дейности и научни изследвания“ - с 6.5%, „Административни и спомагателни дейности“ - с 5.9%, „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - с 4.8%, и „Хотелиерство и ресторантьорство“ - с 0.6%.


ВЕИ покриват три четвърти от растежа (75 на сто) в търсенето на електрическа енергия. Слънчевата енергия беше най-големият двигател на новия растеж в производството на електрическа енергия, като се увеличи с 474 тераватчаса (ръст с 29 на сто), осигурявайки 40% от глобалното увеличение в търсенето на електрическа енергия.


Германия се отказа постепенно от ядрена енергия през април 2023 г., когато последните три централи бяха окончателно спрени.


Китайски изследователи разработиха микропроцесор със структура от само няколко атомни слоя – важна крачка в преодоляването на физическите граници на силициевите чипове. Чипът, наречен WUJI, е 32-битов RISC-V процесор, изграден върху двумерен полупроводник. RISC-V е отворена архитектура, известна с гъвкавия си дизайн и ниска консумация на енергия.


Това видео предоставя илюстративни кадри на поредица от проекти, финансирани от ЕС чрез платформата WBIF между 2018 г. и 2024 г. в приоритетни области като енергия, околна среда/климат, частен сектор, човешки капитал и устойчив транспорт.


Сред ключовите аспекти на споразумението, подписано от България, Азербайджан, Турция и Грузия, е разширяването на стабилното междурегионално сътрудничество чрез развитието на зелени енергийни зони и коридори, които ще допринесат за сигурността на снабдяването с енергийни ресурси и устойчивото икономическо развитие на региона.


Капацитетът на Финландия за възобновяема енергия и топлинна енергия се увеличи бързо през последните няколко години, което доведе до срив в използването на въглища.