АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Министър Милошев е провел среща с канадската "Мундоро",публична компания за проучване и добив на полезни изкопаеми, която е собственик на "България Алфа". На срещата той е бил уверен, че туристическите атракции "Ком-Емине", "Под камико" и "Джуглата" не са обекти, които ще бъдат засегнати от сондажите.
Нарастващото търсене на изкопаеми горива въпреки разпространението на възобновяемите енергийни източници може да се окаже пречка за преминаването към по-нисковъглеродна енергия в усилията за ограничаване на повишението на световните температури.
Добивът на полезни изкопаеми, изчислен на глава от населението в България, отбелязва ръст през последните 10 години. Производителността на труда е близо 2,5 пъти по-висока от средната за индустриалния сектор, каза служебният заместник-министър на енергетиката Красимир Ненов.
Чрез стимулиране на вътрешното европейско производство на технологии с нулеви нетни емисии, законодателният акт ще намали риска от замяна на зависимостта от изкопаеми горива с технологични зависимости от външни фактори.
Той е в състояние да провежда проучвания на повече от 10 000 метра дълбочина в търсене на петрол, газ и други полезни изкопаеми. Корабът може да изминава до 15 000 морски мили (27 780 км) и да работи 120 дни, без да се връща в пристанище. Сондите стигнат до 11 000 метра под морското равнище.
Норвежкото правителство на малцинството и две опозиционни партии в страната постигнаха споразумение да бъде разрешено провеждането на проучвания за находища на полезни изкопаеми под морското и океанското дъно в региона на Арктика, предаде Ройтерс.
Много мрежи са остарели и трябва да се пренасочат от традиционния модел за производство на електроенергия - от големи електроцентрали, захранвани от изкопаеми горива, към вятърна и слънчева енергия. За да даде тласък на инвестициите в мрежата, Комисията ще предложи плана през тази седмица,
Евродепутатите са обезпокоени от способността на Русия да заобикаля международните санкции.Парламентът иска пълно затваряне на пазара на ЕС за руски изкопаеми горива и пълна забрана на вноса на втечнен природен газ и втечнени нефтени газове от Русия.
Глобалната въглищна промишленост се очаква да съкрати приблизително 1 милион работни места до 2050 година, дори без каквито и да е допълнителни ангажименти за отказ от изкопаеми горива, се посочва в проучване. Китай и Индия са изправени пред най-големите загуби на работещи в сектора.
Пет от 27-те страни членки на блока - Португалия, Австрия, България, Естония и Финландия - отчитат спад от над 30 процента, според изследването. В други 11 държави производството на електроенергия от фосилни горива се е свило с над 20 процента.