АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2025 г. обзавеждаме дома с мебели от естествена дървесина в натурални тонове. Потребителите търсят сертификати за произхода на дървесината, екологичната безопасност и устойчивостта на производството.
Електроцентралата ще продава произвежданата електроенергия на свободен пазар, след като в края на миналия февруари изтече дългосрочното споразумение на НЕК с "КонтурГлобал Марица Изток 3" за изкупуване на електроенергия и временно спря производството.
Платформата за провеждане на е-търгове за продажба на дървесина е увеличила приходите на държавните горски предприятия с близо 53 млн. лв. Допълнителните средства са реализирани от увеличението на първоначално обявената цена, която е предложена на търг през електронната система.
в тази сума влизат раздробяване на остатъците от сечта, фрезоване с шредер, почвоподготовка, закупуване на фиданки, залесяване, отглеждане и мн.др. В същото време приходите от дървесина от същата площ са средно 926,40 лева при ясена и 489,22 лева при акацията.
Според експертите причините за тези катаклизми са липсата на проактивни грижи за гората – различни видове отгледни и възобновителни сечи, застаряването на горите и климатичните промени. В последните 2 години добивът на дървесина бележи най-ниските си стойности за последния четвърт век, а това е лоша новина.
Гръцката ДЕИ е подписала обвързващо споразумение за изкупуване на портфейла от възобновяеми енергийни източници в Румъния на "Evryo Group", който включва инсталирана мощност от 629 мегавата в експлоатация и 145 мегавата в процес на развитие. Стойността на сделката е около 700 млн. евро.
За през 2023 г. от България са изнесени 1370 кг розово масло на средна експортна цена от 9168 евро/кг. Основно експортът е насочен към САЩ, Китай, Япония, Тайван, Южна Корея и Франция. Внесени са 79 кг с произход от Турция и Китай.
Целта на партньорството с "Кроношпан България" ЕООД е повторно използване на генерираните в общината отпадъци от дървесина, намаляване на депонираните такива и подобряване на екологичните показатели в района, уточниха от пресцентъра на крайморската община.
Сред най-често срещани провинения през месец февруари са: извършване на сеч без позволително, сеч без контролна горска марка, съхранение на дървесина без необходимите прилежащи писмени документи, лов без писмени разрешителни, както и събиране на рога без писмени позволителни.
Има дървесина, която застоява по складовете на фирмите преработватели. Това се наблюдава в района на общините Смолян, Златоград, Неделино. Местните фирми нямат пазари, с каквито разполагат колегите им от Пазарджишкия регион и района на Доспат и Борино, където дървесината е по-качествена и има по-голямо търсене.