АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В края на февруари ТЕЦ "Марица изток" 3 излезе на свободния пазар и временно прекрати дейност. През март от "Бюрото по труда" в Стара Загора обявиха, че са получили уведомление за съкращаване на 160 работници от предприятието от 10 май.
Изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области продължава, като постепенно делът на София в общия БВП на страната намалява. Въпреки това столицата запазва водещата си роля с 41% от БВП през 2022 г., или 68,7 млрд. лв., следвана от Пловдив и Стара Загора.
Ще се инвестира в инфраструктура. 40-те градски общини са от 6-те региона за планиране от ниво NUTS 2: Айтос, Асеновград, Ботевград, Велинград, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Димитровград, град Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Карнобат, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Нова Загора, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Пещера, Разград, Самоков, Сандански, Свиленград, Свищов, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян,...
През октомври продаденото количество злато е със 78 на сто по-високо спрямо същия период на 2023 г., отчита българското дружество. През октомври на месечна база обемът на продаденото злато се е увеличил с 64 на сто.
"Заводът на "Арсенал" в град Стара Загора е най-роботизираният завод в България", заяви по време на откриването изпълнителният директор на дружеството инж. Николай Ибушев.
Най-скъпи в абсолютни числа остават имотите в столицата - средно по 1840 евро на квадратен метър. Веднага след София се подреждат Варна и Бургас - с цени от 1443 и 1300 евро на квадратен метър. В Пловдив средната цена надминава 1200 евро на квадратен метър, а имотите в Русе се оказват по-скъпи от тези в Стара Загора.
Модерните златотърсачи не се опитват да добиват самородно злато, а просто купуват ценния метал. Те влагат парите си в инвестиционно злато, тъй като са убедени, че по този начин ще ги защитят във времена на геополитически конфликти и на висока инфлация.
Обяснението за впечатляващия ръст се крие най-вече в засилващото се търсене в трите основни пазара за злато – Китай, Индия и САЩ, коментира в съобщение до медиите Макс Баклаян, изпълнителен директор на борсата за ценни метали "Тавекс" (Tavex).
Контрактите са на стойност 100 млн. лв. и предвиждат изпълнението на различни инфраструктурни обекти в 38 общини – Гоце Делчев, Петрич, Сатовча, Карнобат, Созопол, Средец, Горна Оряховица, Павликени, Свищов, Брегово, Грамада, Добричка, Тервел, Бобов дол, Дупница, Кочериново, Кюстендил, Сапарева Баня, Летница, Монтана, Белово, Брезник, Ковачевци, Гулянци, Плевен, Перущица, Нова Загора, Антон, Ботевград, Мирково, Сливница, Гълъбово, Нови...
В момента фирмата е най-голямата в страната по отношение на своя числен състав, като в нея работят над десет хиляди души, а дейността се разпростира в три общини - Казанлък, Мъглиж и Стара Загора.