АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Сред ключовите теми за изложението тази година са 5G свързаност, изкуствен интелект (ИИ), интернет на нещата (IoT) и устойчивост. Очаква се събитието, което ще продължи до 6 март, да привлече над 101 000 посетители, повече от 2700 изложители и 1200 лектора.


Британският енергиен гигант ще се откаже от плана си да увеличи 20 пъти производството на енергия от възобновяеми източници до 2030 г, като Мъри Очинклос, главен изпълнителен директор на BP, обеща "фундаментално пренастройване" на стратегията на компанията.


Първоначалното финансиране ще бъде предназначено за проекти в областта на добива на никел, боксит, мед, производството на храни, възобновяемата енергия и за изграждането на център за изкуствен интелект, петролна рафинерия и нефтохимически завод.


Обявявайки пускането на Grok 3, Мъск се похвали, че представя най-интелигентния изкуствен интелект на Земята. „Смятаме, че това ще бъде най-доброто от всичко останало, представяно досега“, каза той миналата седмица на конференция в Дубай.


Въпреки смяната на президента в САЩ няма разлика в отношението на гръцкото правителство, което винаги е твърдяло, че природният газ е необходим като преходно гориво към декарбонизацията и като фактор за ограничаване на разходите за енергийния преход.


Словашката енергийна компания не планира да прекрати своя договор с руския държавен енергиен гигант "Газпром", които е в сила до 2034 г., посочва Войтех Ференц. Очаква се доставките на руски природен газ за Словакия по "Турски поток" да се удвоят от април, отбелязва още главният изпълнителен директор на Ес Пи Пи.


Първият в света закон за изкуствения интелект трябва да гарантира, че системите с изкуствен интелект са безопасни, етични и надеждни. Той трябва да гарантира, че технологиите с ИИ се разработват и използват отговорно, посочва официалният сайт на Европейския съюз.


Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и евродепутатът и президент на Европейския енергиен форум Цветелина Пенкова обсъдиха възможностите за устойчиви решения на предизвикателствата пред българската индустрия, свързани с високите цени на електроенергията.


Според платформа за търсена на работа в сферата на технологиите 60 процента от компаниите, отворили офиси в България през отминалата година, са с чуждестранен произход, като водещи са инвеститорите от САЩ и Германия. Останалите ИТ работодатели идват от Австрия, Белгия, Великобритания, Канада, остров Ман и Чехия.


В момента, според същата информация, се добавят „последни правни позиции и щрихи" по представения от американския енергиен гигант план, който изглежда „в правилната посока".