EUR 1.9558
USD 1.8632
CHF 2.0778
GBP 2.3665
CNY 2.5578
you tube
mobile version

Изменения в регламента за de minimis

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Изменения в регламента за de minimis

mail17:05 | 12.12.2024прегледи 414 коментарикоментари 0


ЕК прие изменение на Регламента за помощта de minimis за селското стопанство, съобщават от представителството на ЕК в България. С Регламента за помощта de minimis помощите с малък размер в селскостопанския сектор се освобождават от контрола върху държавните помощи, тъй като се счита, че не влияят върху конкуренцията и търговията в рамките на единния пазар. Променя се и размерът на предоставяното подпомагане, както и други важни текстове от Регламента

Преразгледаният регламент ще влезе в сила три дни след публикуването му в Официален вестник и ще се прилага до 31 декември 2032 г.

Съгласно действащия Регламент за помощта de minimis държавите членки могат да предоставят подпомагане на селскостопанския сектор в размер до 20 000 евро на бенефициер (25 000 евро, ако държавата членка има централен регистър за регистриране на помощите de minimis) за период от три бюджетни години, без предварително да уведомяват Комисията, за да бъде подпомагането одобрено. Освен тези тавани на бенефициер има максимален национален размер за всяка държава от ЕС за подобно подпомагане (т.нар. "национален лимит“), за да се избегне евентуално нарушаване на конкуренцията.

Приетото изменение включва следните промени:

Увеличение на максималния таван de minimis на дружество за период от три години от 25 000 евро на 50 000 евро, за да се отразят няколко фактора, включително придобитият опит, както и развитието на пазара и извънредната специфична за сектора инфлация през последните години, както и прогнозната инфлация до датата на изтичане на срока на действие на регламента.

Корекция на националните лимити, които се изчисляват въз основа на стойността на селскостопанската продукция на държавата членка. Националните лимити се увеличават от 1,5 процента на 2 процента от националната селскостопанска продукция, а референтният период се удължава от 2012—2017 г. до 2012—2023 г. Това позволява да се вземе предвид повишената стойност на селскостопанската продукция, особено през последните години, като по този начин се увеличава националният лимит за всички държави членки.

Заличава се "секторният лимит", който не позволяваше на държавите членки да предоставят помощ de minimis, надвишаваща 50 процента от националния лимит, на един и същ продуктов сектор.

Въвеждане на задължителен централен регистър на помощите de minimis на национално или европейско равнище. По този начин ще се увеличи прозрачността и ще се намали административната тежест за земеделските стопани - предимно микропредприятия - които понастоящем използват система за самодеклариране. Освен това вече няма да е необходимо те сами да следят за спазването на правилата (понастоящем тези централни регистри са доброволни за държавите членки).

Удължава се срокът на действие на преразгледания Регламент за помощта de minimis в селското стопанство до 31 декември 2032 година.

С одобреното днес изменение държавите членки могат в по-голяма степен да подпомагат земеделските стопани по прост, бърз, пряк и ефективен начин, тъй като Комисията не е необходимо да бъде уведомявана за подобни помощи de minimis, нито да ги одобрява, отбелязва изпълнителният орган на ЕС.

Успоредно с днешното изменение Комисията предприе допълнителни стъпки, за да укрепи позицията на земеделските стопани в ЕС. Комисията предложи целенасочени изменения на действащата правна уредба, установена с Регламента за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти, както и нов регламент относно трансграничното правоприлагане, насочено срещу нелоялните търговски практики.

 

 

 

 

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6446