АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Делът на свободните площи в края на тримесечието остана доста скромен - под 5%. Това рефлектира в ръст на наемите на първокласни площи в моловете до 43 евро/кв. м и съответно 12.5 евро/кв. м в ритейл парковете, като перспективата е за допълнително покачване в следващите 6 месеца. В същото време доходността от първокласните площи се понижава до 7.5% в търговските центрове и парковете, като се очаква стабилизиране в бъдеще.


Към края на септември доходността от първокласни логистични площи клас А (над 10 000 кв. м) се понижaва с 25 базисни пункта до 7.5%. Очакванията са, че през следващите месеци този показател ще остане на близки до тези нива.


През тримесечието средният дял свободни площи в търговските центрове в София остава около 2-3%. Това доведе до повишаване на наемните нива в София до 42 евро/кв. м в моловете и 12 евро/кв. м в ритейл парковете. Доходността за сделки за придобиване на първокласни площи остава непроменена на ниво от 7.75%.


Причините за периодичното провеждане на бенчмарк ревизии са промяна в източниците на данни, на които се основават статистическите данни. Например, макроикономическите индикатори за измерване на икономическия растеж се променят през годините - някои престават да съществуват, но същевременно непрекъснато се появяват и добавят нови източници, които се използват за изчисляване на данните.


В процеса на измерване, постелката събира данни за разпределението на натиска по цялата повърхност, което позволява на системата да анализира и препоръча оптималния матрак за максимален комфорт и поддръжка.


Наемите в моловете в София през второто тримесечие на 2024 г. достигат 40 евро/кв. м, което е леко повишение спрямо предходното тримесечие. Доходността от първокласни площи пък спада до 7,75 на сто.


От началото на годината до 19 март 2024 г. са извършени над 5600 проверки на средства за измерване (СИ) и електронни системи с фискална памет (ЕСФП), използвани в бензиностанциите. От тях над 5000 са проверките на измервателни системи за течни горива (бензиноколонки и газколонки), около 80 - проверките на метанколонки, и над 450 -проверките на ЕСФП.


Управителят на Хърватската народна банка коментира, че спекулациите с високите цени, свързани с присъединяването към еврозоната, идват от т.нар. "възприятие за инфлацията", което произлиза от новините и отразяването на цените по отделни стоки, но статистическото измерване на отражението върху цялата потребителска кошница идва по-късно и показва по-ниска инфлация.


Увеличението, третото в историята на банката, ще доведе нейната капиталова база до 34 милиарда евро, след като влезе в сила на 31 декември 2024 г. То идва в момент, когато двустранните донори на Украйна, най-вече САЩ, показват признаци на умора, което натежава върху доходността на украинските облигации.


Проучване на ЕИБ относно банковото кредитиране в Централна, Източна и Югоизточна Европа през 2023 г.: предлагането на кредити се свива, докато банките в Западните Балкани обмислят разширяване на фона на притеснения за доходността.