АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Изнасяме ядрени отпадъци извън ЕС
Постоянната комисия по индустрия, изследвания и енергетика в Европейския парламент прие ключови изменения в проекта за директива за управление на отработеното гориво и радиоактивните отпадъци, внесени и подкрепени от Владимир Уручев, български евродепутат от Групата на ЕНП (ГЕРБ), съобщи българската пресслужба на групата на ЕНП.
Според тези изменения България ще може да продължи да изпраща отработеното гориво от АЕЦ Козлодуй в Русия за преработка и дори ще има възможност за окончателното погребване на оставащите радиоактивни отпадъци извън страната. Така страната ни ще разполага с повече алтернативи, преди да реши дали да изгради скъпо струващо съоръжение за трайно съхранение на ядрени отпадъци на нейна територия, както предвиждаше първоначалният текст на доклада. Предложението на ЕК налагаше изискването, радиоактивните отпадъци да се погребват само в държавата, в която са генерирани, като се допускаше между отделните страни членки да се изграждат общи хранилища, но се изключваше категорично възможността това да става извън територията на ЕС. Това противоречеше както на новоприетата дългосрочна стратегия на България за управление на радиоактивни отпадъци, така и на дългосрочния ни договор с Русия за връщане на отработеното ядрено гориво от АЕЦ Козлодуй за рециклиране, и за възможно съхранение на оставащите след преработването радиоактивни отпадъци на нейна територия.
Точният текст на приетото днес изменение гласи, че "радиоактивните отпадъци ще се погребват в държавата членка, в която са генерирани, освен ако страната членка е сключила споразумение с друга такава или с трета държава за използване на техните съоръжения за погребване. Ако бъде сключено споразумение за погребване на радиоактивни отпадъци с държава, която не е членка на ЕС, която е страна по споразумението, трябва да се гарантира, че погребването на радиоактивните отпадъци се извършва в съответствие с разпоредбите на настоящата директива". Окончателният текст на директивата ще се гласува от Европейския парламент на мини-пленарната сесия в Брюксел на 22 юни.
Tweet |
|