АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В същото време през първата четвърт на 2025 г. износът на сектора бележи ръст от 72 процента спрямо същия период на м. г., достигайки сума от 1,7 милиарда долара.


Напрегнатата геополитическа ситуация в света, непредсказуемата тарифна политика на САЩ, разочароващите показатели на американския и европейския износ на пшеница и оптимистичните перспективи за новата реколта поддържат сериозна динамика на световните зърнени пазари. Това отбелязват експертите на Софийската стокова борса (ССБ) тази седмица.


Европейската комисия, която обискира компаниите преди три години, съобщи, че картелът, които е свързан с излезли от употреба превозни средства, е просъществувал от май 2002 г. до септември 2017 г., като Европейската асоциация на автомобилните производители (ACEA) е организирала срещи и контакти между компаниите.


Износът на стоки от България за САЩ е възлизал на 1,08 милиарда евро през 2024 г., докато вносът е бил 418,57 милиона евро. В сравнение с 2023 г. (1,137 млрд. евро) българският износ на стоки за САЩ е намалял с 4,9 на сто, а вносът се срива с 24 на сто, сочи справка в база данните на Евростат.


Най-големи дефицити са отчетени в Румъния (-9 млрд. евро), Полша (-4,3 млрд. евро) и Белгия (-1,6 млрд. евро). На основата на сезонно некоригирани данни за България Евростат отчита излишък от 1,6 млрд. евро за периода юли - септември 2024 г. спрямо 400 млн. евро за същия период на 2023 г.


В седмицата от 4 до 7 март цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго отново се понижава с 3 долара до 237 долара за тон. Франция също не очаква успехи в търговете за износ и котировките слизат с нови 9 евро до 220 евро за тон. Украйна остава на старата си цена от 250 долара за тон, а Русия добавя 1 долар до 249 долара за тон.


България е в челните места сред страните, до които този износ е достигнал, съобщи Анадолската агенция. Тази година търсенето е било по-голямо в сравнение с миналата и има увеличение на износа от 10 процента.


Сред причините за увеличения износ на руски петрол за Китай е фактът, че към азиатската страна се насочват повече доставки на черно злато от региона на Урал. Това посочва Ричард Бронз, шеф на подразделението за геополитика в "Енерджи аспектс" (Energy Aspects).


Прогнозата на финансовата институция е икономиката ни да нарасне с 2,3 на сто (спрямо 2,2 на сто при прогнозата от септември 2024 г.) за миналата година и с 2,4 на сто за 2025 г. (при 2,9 на сто спрямо прогнозата през септември).


През 2023 г. общите приходи от износ на нефинансовите предприятия са 138 млрд. лв. – с около 7,4 млрд. по-малко спрямо предходната година. Заради глобалната инфлация и шоковете на международните енергийните и земеделски пазари обаче 2022 г. е по-скоро изключение с исторически рекордните стойности на износа на стоки.