АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
С подписването на договора за всеобхватно стратегическо партньорство Русия и Иран отгръщат нова страница в отношенията си, особено в сферата на търговията, заяви иранският президент Масуд Пезешкиан, цитиран от Ройтерс. Пезешкиан и руският президент Владимир Путин заявиха, че двете страни ще засилят сътрудничеството си в редица области, включително в политиката, сигурността, търговията, транспорта и енергетиката.
Под "сенчест флот" се визират стотици кораби, използвани от Русия за пренос на петрол в нарушение на международните санкции, наложени заради войната в Украйна, както и от износители на петрол като Иран и Венецуела, засегнати от санкциите на САЩ.
Казахстан е изнесъл 3,3 млн. тона за Узбекистан, 1,7 млн. тона за Китай, 1,2 млн. тона за Таджикистан и 140 000 тона за Киргизстан, което е ръст от 90% спрямо 2023 г. Освен това Казахстан е подновил износа на зърно за Иран и Азербайджан. Износът за Иран се е удвоил до 526 000 тона, а доставките за Азербайджан са скочили с 80% до 211 000 тона.
От общия износ на САЩ през декември 69% от товарите са били за Стария континент. След две последователни по-меки зими, Европа сега вижда първия истински зимен сезон след енергийната криза през 2022 г. и изчерпва природния си газ в хранилищата с най-бързите темпове от последните седем години.
Афганистан е купил руско брашно на стойност почти 80 милиона долара през 2024 г. Общият износ на пшеничено и пшенично-ръжено брашно от Русия е достигнал 300 милиона долара през миналата година, което е ръст от 3 на сто на годишна база в стойностно изражение и 7 на сто по отношение на обема.
По оперативни причини операциите по производство и износ от платформата Шах Дениз Алфа SDA бяха преустановени и платформата беше безопасно затворена. Всички хора на платформата са в безопасност и няма въздействие върху околната среда.
Франс прес отбелязва, че санкциите се налагат заради продажба на оръжие на Тайван. Ограниченията за износ се отнасят за 28 американски компании, включително няколко подразделения на "Локхийд Мартин" (Lockheed Martin), "Рейтиън" (Raytheon) и "Дженеръл дайнамикс" (General Dynamics).
Износът на ЕС е достигнал 19,6 милиарда евро през септември 2024 г., което представлява увеличение с 5 на сто спрямо предходния месец и с 3 на сто повече, отколкото през септември 2023 г. От януари до септември общият износ на ЕС е достигнал 175,5 милиарда евро, което е с 2 на сто повече, отколкото през същия период на 2023 г.
В програмата регионите и държавите с висок потенциал за растеж извън ЕС се определят като основни целеви пазари за насърчаване. Те включват Китай, Япония, Южна Корея, Сингапур и Северна Америка. Обединеното кралство продължава да бъде един от основните пазари за износ на продукти на хранително-вкусовата промишленост на ЕС.
Обемът на търговията със стоки на Китай с останалия свят достига 39,79 трилиона юана (5,6 трилиона долара). Износът е нараснал с 6,7 на сто до 23,04 трилиона юана през първите единадесет месеца на годината, докато вносът се е покачил с 2,4 на сто до 16,75 трилиона юана.