АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Най-голям брой килими през първото тримесечие на 2025 г. са изнесени за САЩ, като турският бизнес е генерирал печалба от 192,4 милиона долара от американските купувачи.


От него българският износ е на стойност 3,8 млрд. евро, като положителното търговско салдо за страната ни е в размер на 261,8 млн. евро.


През периода януари - февруари 2025 г. от България общо са изнесени стоки на стойност 12 832.9 млн. лв., което е с 1.7% по-малко в сравнение със същия период на 2024 година.


В същото време през първата четвърт на 2025 г. износът на сектора бележи ръст от 72 процента спрямо същия период на м. г., достигайки сума от 1,7 милиарда долара.


Напрегнатата геополитическа ситуация в света, непредсказуемата тарифна политика на САЩ, разочароващите показатели на американския и европейския износ на пшеница и оптимистичните перспективи за новата реколта поддържат сериозна динамика на световните зърнени пазари. Това отбелязват експертите на Софийската стокова борса (ССБ) тази седмица.


В енергетиката се насочват средства конкретно за проекти - изграждане на 7 и 8 блок в АЕЦ "Козлодуй", Вертикален газов коридор, който ще запази България на картата като транзитьор на природен газ, от който ние печелим огромни средства, които се реинвестират както в мрежата, така и влизат в държавния бюджет през съответните плащания от дружеството.


Изграждането на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“ е ключова стъпка в посока гарантиране на енергийната сигурност на България. Това заяви министър-председателят Росен Желязков на среща с делегация от „Хюндай Енджиниъринг енд Кънстракшън“, ръководена от главния изпълнителен директор Хану Ли.


Износът на стоки от България за САЩ е възлизал на 1,08 милиарда евро през 2024 г., докато вносът е бил 418,57 милиона евро. В сравнение с 2023 г. (1,137 млрд. евро) българският износ на стоки за САЩ е намалял с 4,9 на сто, а вносът се срива с 24 на сто, сочи справка в база данните на Евростат.


В седмицата от 4 до 7 март цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго отново се понижава с 3 долара до 237 долара за тон. Франция също не очаква успехи в търговете за износ и котировките слизат с нови 9 евро до 220 евро за тон. Украйна остава на старата си цена от 250 долара за тон, а Русия добавя 1 долар до 249 долара за тон.


Това са АЕЦ „Козлодуй“ - 150 лв./МWh; Производителите на електроенергия от кондензационни централи на въглища - 300 лв. плюс умножената по 1.32 средномесечна цена на тон СО2 емисионни квоти за MWh; и други.