АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Сред основните страни производителки на вино в Европейския съюз (ЕС) Франция, Германия и Португалия регистрират спад в производството в сравнение с 2023 г., с понижения съответно от 21,7 на сто, 8,7 на сто и 7,9 на сто. Обратно, Италия и Испания отчитат ръст от 7 и 17,6 процента.
През периода януари - септември 2024 г. от България общо са изнесени стоки на стойност 63 156.4 млн. лв., което е с 3.6% по-малко в сравнение със същия период на 2023 година. През септември 2024 г. общият износ на стоки възлиза на 6 645.2 млн. лв. и намалява с 9.3% спрямо същия месец на предходната година.
Дефицитът при търговията със стоки на Япония възлиза на 2,41 трилиона йени (15,67 млрд. долара), което представлява ръст от 86,8 на сто спрямо предходната година. Японският износ нараства с 5 процента до 52,22 трилиона йени (339,52 млрд. долара), а вносът се увеличава със 7,1 процента до 54,64 трилиона йени (355,39 млрд. долара).
Замисълът е да се поставят основите на дългосрочен диалог, който да обедини всички заинтересовани страни, свързани с българското вино, в обща цел – изграждането на силен и устойчив бранд на България като винена страна.
Засегнати са всички видове вина, както и тези, предназначени за дестилираната спиртна напитка "О дьо ви" (плодова ракия, направена от плодове, различни от грозде, която се произвежда чрез ферментация и двойна дестилация - Еau de vie). Шампанското регистрира най-резкия спад в производството сред големите винопроизводителни региони.
България произвежда около 2 милиона тона продукция от металургичната индустрия, от които 1,2 млн. са продуктите на черната металургия, а останалите – на цветната металургия. България е сред първите 10 страни в Европа по производство на продукти на металургичната индустрия, каза Никола Рангелов.
В миналото начинът за запазване и консервация на вината е бил те да бъдат подсилени, като се добавя гроздов дестилат с цел да се вдигне процентът алкохол и да се елиминира възможността за разваляне при дългите морски пътувания.
Междувременно вносът се е увеличил през септември до 111,3 милиарда евро, отбелязвайки ръст както в сравнение с предходния месец от 2,1 на сто, така и на годишна база през септември от 1,3 на сто.
Тази година в австрийската столица ще бъдат открити 14 големи коледни базара с общо 796 щанда, без да броим множеството малки благотворителни базари и празнично украсени будки за греяно вино. Първият коледен базар във Виена е открит през 1722 г. на площад Фраюнг.
Секторът е под огромен натиск поради няколко глобални фактора, сред които войната в Украйна, предизвикателства с логистиката в Африка и възхода на ултра-бързата мода. Заедно те са довели до прекомерно предлагане на употребяван текстил и значителен спад в търсенето от традиционните пазари за износ.