АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В същото време през първата четвърт на 2025 г. износът на сектора бележи ръст от 72 процента спрямо същия период на м. г., достигайки сума от 1,7 милиарда долара.


Напрегнатата геополитическа ситуация в света, непредсказуемата тарифна политика на САЩ, разочароващите показатели на американския и европейския износ на пшеница и оптимистичните перспективи за новата реколта поддържат сериозна динамика на световните зърнени пазари. Това отбелязват експертите на Софийската стокова борса (ССБ) тази седмица.


Китай освен това подава жалба в Световната търговска организация (СТО) заради американските мита, съобщи агенция Синхуа.


Пекин е готов да работи с ЕС, за да се противопостави решително на протекционизма, едностранните действия и принудата, каза заместник-министър на търговията Лин Цзи, който заема и поста на заместник-представител по международната търговия на Китай.


Данни показват, че частните предприятия са отговорни за над 70% от технологичните иновации в страната. Технологиите и иновациите като цяло са в основата на развитието на много частни компании, като 8 от всеки 10 нови продукта в Китай са резултат от частни предприятия. Освен това, 9 от всеки 10 високотехнологични предприятия са частни.


Износът на стоки от България за САЩ е възлизал на 1,08 милиарда евро през 2024 г., докато вносът е бил 418,57 милиона евро. В сравнение с 2023 г. (1,137 млрд. евро) българският износ на стоки за САЩ е намалял с 4,9 на сто, а вносът се срива с 24 на сто, сочи справка в база данните на Евростат.


Те се отнасят за някои канадски селскостопански и хранителни продукти в отговор на наказателните мита на Канада върху китайските електромобили, наложени през октомври. От 20 март ще бъдат наложени мита върху няколко канадски стоки, включително 100% за рапично масло и грах, както и 25% за рибни продукти и свинско месо.


В седмицата от 4 до 7 март цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго отново се понижава с 3 долара до 237 долара за тон. Франция също не очаква успехи в търговете за износ и котировките слизат с нови 9 евро до 220 евро за тон. Украйна остава на старата си цена от 250 долара за тон, а Русия добавя 1 долар до 249 долара за тон.


Потребителските цени в Китай се понижават за първи път от 13 месеца през февруари заради поевтиняване на храните, тютюневите изделия и алкохола, предадоха Синхуа и Си Ен Би Си. Индексът на потребителските цени спада с 0,7 на сто през миналия месец на годишна база, сочат най-новите данни на Националното бюро за статистика. През януари китайската инфлация достигна петмесечен максимум от 0,5 на сто.


България е в челните места сред страните, до които този износ е достигнал, съобщи Анадолската агенция. Тази година търсенето е било по-голямо в сравнение с миналата и има увеличение на износа от 10 процента.