АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Италия е водещ производител на паста в Общността с произведени 4,2 милиона тона за миналата година на стойност 6,2 милиарда евро. Това представлява 68 на сто от общото производство на ЕС като обем и 70 на сто като стойност.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница в Чикаго се понижи с нови 4 долара до 260 долара за тон за доставка през ноември.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на руската пшеница от нова реколта с 12,5 на сто протеин и с доставка през ноември, достигна 230 долара за метричен тон в края на миналата седмица, което е със 7 долара нагоре, каза Дмитрий Рилко, ръководител на консултантската компания "ИКАР".
Традиционни зеленчукови консерви - лютеници, айвари, сосове със 100% естествени съставки, без добавена захар и консерванти; плодови нектари, сокове и компоти от праскови, сливи, кайсии, ягоди и вишни, медовина, биовино от арония, вино от черен бъз и плодови вина от малини и череши привлече посетители и търговци.
Русия, най-големият в света износител на пшеница, започва да разширява балтийските си пристанища, тъй като планира до 2030 г. да увеличи зърнения си експорт с 50 на сто и същевременно да намали зависимостта си от черноморските си пристанища. Това съобщи Ройтерс, като се позовава на държавни служители и мениджъри.
Консултантската компания "Совекон" (Sovecon) предупреди, че нивата на засяване на пшеница в Русия са се понижили до 11-годишен минимум, което застрашава перспективите за реколтата от пшеница през 2025 г. Страната е водещ световен износител на зърно.
Цифрите показват още, че Румъния е най-големият износител в ЕС и на ечемик и царевица - 824 640 тона ечемик и 104 169 тона царевица през първите два месеца от селскостопанския сезон, който започна на 1 юли.
През 2023 г. Нидерландия е изнесла стоки и услуги на стойност 945 милиарда евро. Износът на стоки заема по-голямата част от общия износ на страната, като по този показател тя е на второ място само след Германия.
Ревизираните автономни търговски мерки, които са в сила от 6 юни 2024 г., включват "аварийна спирачка" за седем селскостопански продукта - яйца, птиче месо, захар, овес, царевица, зърнени храни и мед. Тя се задейства автоматично, ако обемът на вноса достигне средния годишен внос, регистриран между 1 юли 2021 г. и 31 декември 2023 г.
Референтният показател за световните цени на хранителните стоки остана непроменен през юни, тъй като повишенията на международните котировки за растителни масла, захар и млечни продукти компенсират спада на тези за зърнените култури, съобщи Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).