АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Гражданите ще получават информация в областните информационни центрове, а МРРБ и водещите общини работят по програми за осигуряване на самоучастието и гарантиране на качеството на обновителните дейности, стана ясно на работна среща в София
Това е увеличение от 6,6% спрямо миналогодишната сума от 379 млн. лв. Най-голяма изравнителна субсидия са получили общините Пазарджик (7,71 млн. лв.). Причината за това е, че първите два компонента от субсидията взимат предвид потребностите и населението на общините, съответно по-големите получават по-високи суми.
През 2023 г. най-много средства получават именно големите общини – Столична (23,11 млн. лв.), Кърджали (6,43 млн. лв.), Габрово (6,27 млн. лв.), Стара Загора (5,84 млн. лв.) и Варна (5,73 млн. лв.). В другия край са слабонаселени общини като Челопеч и Чавдар (по 220 хил. лв.), Кричим, Копривщица и Антон (по 260 хил. лв.). Общо 106 общини получават под 1 млн. лв. целева субсидия за капиталови разходи за 2023 г.
Финансовата рамка, която е изготвена предвижда бюджетът да бъде над 234,5 млн. лева. Прогнозните приходи от държавни дейности са малко над 146,7 млн. лева. в това число общата субсидия за държавни дейности в размер на над 130, 5 млн.лева, целевата субсидия за капиталови разгори над 2,6 млн.лева и преходен остатък от над 13,7 млн. лева.
Морската връзка беше възстановена миналата година след прекъсване от над 20 години и това стана с помощта на държавна субсидия, се уточнява в прессъобщение от министерството на корабоплаването.
В Полша например европейската субсидия е на килограм произведена продукция, нас за площ. Някои овощари вече се отказали от бизнеса си и изкоренили градините си, като се насочили към зърнопроизводство.
В допълнение към въведената по-рано субсидия за въглища от 3 000 полски злоти (629 евро), правителството ще предложи еднократни надбавки от 3 000 злоти (629 евро) за отопляващите се с дървесни пелети, 2 000 злоти (419 евро) за потребителите на мазут, 1000 злоти (209 евро) за отопляващите се с дърва и 500 злоти (105 евро) за ползващите втечнен пропан-бутан (LPG).
Мярката влиза в сила от 1 април. Целта й е да помогне на хората да се справят с покачването на цените на горивата и това ще струва около 2 милиарда евро на държавата. Мярката ще е валидна за всички горива. Това означава, че за всеки 60 литра например човек ще спести по 9 евро.
Говедовъдите няма да получат аванс от тази субсидия. Причината е 6-месечният период на задържане, през който животните трябва да се държат във фермата. Едва след изтичането на този период – т.е. след 15 ноември, могат да се извършват плащания за говеда.
Тя е за прясно мляко. Инвестицията е за инсталация за ледена вода за охлаждане на млякото и автоматизирана българска линия за бутилиране на млякото. Шестдесет процента от вложенията са собствени средства, а останалите – субсидия по европейска програма за развитие на селските райони.