EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Източна Европа може да потъне отново

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Източна Европа може да потъне отново

mail18:15 | 07.09.2009прегледи 783 коментарикоментари 0


Соня Каникова, Deutsche Welle

Въпросът за възможна двойна рецесия, или рецесия с W-образна форма, се поставя все по-често. Всъщност през последните дни чуваме само това. Икономисти с най-солидна репутация от двете страни на Атлантическия океан поддържат тезата, че рискът светът да се сблъска с точно този икономически феномен расте непрекъснато. И Европейската централна банка не изключва двойна рецесия, а директорът на МВФ Доминик Строс-Кан и страните от Г-20 настояват за продължаване на държавното стимулиране на икономиките, за да се избегне такава двойна криза. Много икономисти вярват, че всякакви признаци на възстановяване се дължат единствено на трилионите долари, изсипани глобално от правителствата в спасителни пакети.

Признаците за съживяване са подвеждащи

За растяща опасност от двойна криза предупреждават и водещи американски експерти.
Според Мохамед Ел Ериан и Нуриел Рубини има голяма опасност производството да остане потиснато поради безработицата, замразените доходи и липсата на кредитиране - всичко това ще хвърли икономиките в още една водеща надолу крива. Ел Ериан казва още, че докато не намалее безработицата (а той предвижда необикновено дълъг период на растяща безработица) и не се увеличат доходите няма надежди за стабилно възстановяване. Именно тези два фактора са ключът към възстановяването, твърди финансистът.
Мохамед Ел Ериан, който управлява $850 милиарда долара инвестиции в PIMCo, предупреждава, че посрещнатите с еуфория признаци за икономическо съживяване са подвеждащи: „Нещата съвсем не вървят към по-добро, те просто се влошават по-бавно”, заяви наскоро той.

Източна Европа съвсем не е защитена от двойна криза

Според списание BusinessWeek точно това се случва в Източна Европа: нещата просто се влошават малко по-бавно, но мнозина бързат да приемат по-бавното свиване на икономиките като знак за съживяване. Пример за това е Латвия, където се шири оптимизъм, тъй като икономиката на страната се е свила „само” с 19.6 на сто вместо с предвидените 22 – 28 процента.
Източна Европа съвсем не е защитена от двойна криза, пише Wall Street Journal. Според изданието има голяма вероятност икономиките в региона да потънат още веднъж преди за започне „истинско възстановяване”. Причина за тази прогноза е зависимостта на икономическата активност в Източна Европа от възстановяването на Германия и на еврозоната. Но според икономисти като Нуриел Рубини развитите европейски икономики ще се възстановяват бавно, а ако пострадат от двойна криза, може да последва продължителна стагнация.
Страните с намаляващо население са застрашени от продължителна рецесия
BusinessWeek се чуди на смайващия правителствен оптимизъм в Източна Европа, където в много от страните се държали така, „сякаш кризата не ги засяга”. Сега всички чакат пари отвън, защото хазните се изпразват, пише списанието, но с оглед на опасността от двойна криза инвеститорите остават крайно предпазливи.

Демографският проблем удължава кризата

По отношение на прогнозите за Източна Европа икономистите са единодушни, че регионът ще остане в криза по-дълго от другите. Източноевропейските икономики могат да се възстановят само в условия на глобален икономически подем, но това е далечна перспектива, твърди Wall Street Journal. Тази перспектива може да се отдалечи още повече, ако двойната криза се превърне от теория в реалност.
Друг американски икономист, нобеловият лауреат Гери Бекър, внася допълнителен песимизъм в дискусията, въпреки убеждението му, че двойна криза няма да има. Бекър очаква дори бурно възстановяване, но не в държавите, в които населението намалява. По тази причина икономистът не вярва, че Европа ще се съвземе изцяло: „Всички държави в Европа”, казва той, „са с демографски проблеми, тъй като населението им има отрицателно възпроизводство. Най-сериозен е проблемът в Германия, Италия, Белгия, Испания и Източна Европа.” Бекър твърди, че икономическата съдба на държавите се определя от тяхната демографска картина. Държавите с ниска раждаемост ще останат в перманентна рецесия, прогнозира експертът.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg