АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Това каза на конференция „Финансиране за енергийна ефективност, дигитализация и умения“ заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова. Предстои изработване на правила за кандидатстване, а основен приоритет остава активното включване на общините и собствениците в процеса на обновяване.


На този фон перспективата за по-интензивно включване на ЕС в сателитната надпревара и борба за космически суверенитет повиши акциите на силно задлъжнелите оператори посочени по-горе през последните седмици. От "Файненшъл таймс" обаче отбелязват, че дори и с финансиране от ЕС успехът няма да бъде лесен.


Фотоволтаичните системи непременно трябва да са големи, за да има ефект. Фотоволтаичните централи трябва да се изграждат върху плодородна. Европейските програми за финансиране на ВЕИ в България са достъпни и опростени земеделска земя. Въвеждането на система за нетно отчитане е сложно.


Очаква се ръстовете на цените на жилищата да останат двуцифрени, в диапазона между 10% и 15% под влияние на наличното евтино банково финансиране, недостатъчното предлагане и засилването на търсенето.


За месец януари 2025 г. промишленото производство се е върнало на нивото на 90% от 2021 г. Имаме криза, която в основата си е следствие на кризата в Европа, причинена от скъпата енергия, разменените санкции, липсата на човешки ресурси и административните тежести. Считаме, че европейското финансиране е сред важните фактори за излизане от кризата и повишаване на инвестициите, заяви председателят на УС на АИКБ Васил Велев.


Двата проекта АМ „Русе - Велико Търново“ и АМ „Европа“ са предвидени за финансиране от различни фондове на ЕС и няма никакво вземане или прехвърляне на средства от един към друг обект, тъй като източниците на финансиране в програмата са различни.


Капацитетът е 130 мегавата. "Терна Енерджи", собственост на базираната в Абу Даби компания за възобновяеми енергийни източници "Масдар" (Masdar), планира да свърже централата към електропреносната мрежата на страната още до края на следващата година, посочва изданието.


Новата 7-годишна финансова рамка на ЕС вероятно ще изправи селското стопанств пред намалено финансиране в полза на разходи за отбрана и инфраструктура. В този контекст компаниите и правителствата ще трябва да търсят балансирани решения, които да гарантират устойчив растеж и икономическа стабилност.


Опитът от програмата за саниране, стартирала през 2015 г., показва, че 100% грантовото финансиране не води до устойчиви резултати. Досега, въпреки инвестираните 2,1 милиарда лева, само 4% от многофамилните сгради са обновени.


Чрез изграждането им се унищожава един невъзобновяем източник на хранителни ресурси. От организацията настояват да бъде наложен мораториум върху предоставянето на обработваеми земи от 1 до 7 категория за целите на изграждане на съоръжения за възобновяеми енергийни източници.