EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

"Източно партньорство" започва днес

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

"Източно партньорство" започва днес

mail09:15 | 28.11.2013прегледи 633 коментарикоментари 0


Лидерите на Европейския съюз и на техните партньори от Източна Европа ще обсъждат днес и утре във в литовската столица своето търговско и политическо сближаване. България ще бъде представена на срещата от президента Росен Плевнелиев. Следва справка за програмата на ЕС "Източно партньорство" и очакванията на съюза за нейните резултати, изготвена от агенция Ройтерс. Европейският съюз стартира през май 2009 г. програмата "Източно партньорство" в опит да подкрепи демократичните и икономическите реформи в шест държави от Източна Европа и Южен Кавказ: Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна. Институциите в Брюксел предвидиха 2,5 млрд. евро за периода 2010-2013 г. за финансирането на тези цели. Парите се изразходват за създаване на демократични държавни институции, защита на околната среда, реформи в промишлеността, енергийна сигурност и борба с бедността.
Ползите за шестте страни
включват по-голяма икономическа интеграция с ЕС – евентуално сключване на споразумения за достъп до пазарите на ЕС, сваляне на двустранните бариери за внос и износ на стоки, достъп до финансови услуги в страните от ЕС, визови облекчения и възможност за отменяне на визите.
Ползи за ЕС
Шестте държави трябва да въведат правила за борба с корупцията, организираната престъпност и трафика на хора, наркотици и оръжия. Компании от ЕС трябва да получат по-лесен достъп до пазарите на тези държави с население около 75 милиона общо. Освен това по-близките връзки с региона би повишил сигурността на енергийните доставки за Европа.
Стокооборот
За първите шест месеца на тази година стокооборотът между ЕС и страните от програмата е регистрирал рекорден излишък от 3,3 млрд. евро. Най-големите износители за шестте държави са Германия, Италия и Полша, а близо половината от европейския износ за шестте партньорски страни е за Украйна.
Какво ще се случи във Вилнюс?
Грузия и Молдова ще парафират приключването на преговорите си по своите търговски споразумения с ЕС. Очакваше се Украйна да подпише окончателното споразумение за своето асоцииране, но в последния момент тя се отказа да го стори. В литовската столица ще бъде сключено споразумение с Азербайджан за облекчено издаване на визи за гражданите на кавказката република (по-малко необходими документи и по-ниски такси). На Грузия ще бъде предоставено сътрудничество в справянето с кризи, а с Украйна ще приключи подготовката на споразумение за сътрудничество във въздухоплаването, предаде Ройтерс.
* * *

Преди двудневния форум във Вилнюс бяха въведени засилени мерки за сигурност. Автомобилният трафик ще бъде ограничен, а достъпът до някои улици ще бъде забранен за пешеходци. На жителите на Вилнюс е препоръчано да ползват обществения транспорт и по възможност да избягват да посещават районите на града, където ще бъдат проявите на форума. На места ще има и проверки на документите на гражданите, предупреди вилнюската полиция, съобщи ИТАР-ТАСС. Агенцията допълва, че вчера е настъпило рязко влошаване на времето във Вилнюс, съпътствано от снеговалеж. За днес прогнозите са за силен вятър до 20 метра в секунда и валежи от сняг, примесен с дъжд.
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg