АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Benetton, Esprit, Armani, Dolce & Gabbanа, H&M - познавате ги, нали? Но знаете ли, че произвеждат стоките си във фабрики в Източна Европа, където заплащането и условията на труд са често под човешкото достойнство?
Австрийското правителство ще пледира пред Европейската комисия да позволи ограничаване на достъпа на източноевропейци до трудовия пазар на страната, съобщи Ройтерс.
Почти три четвърти от 872 000-те източноевропейци, работещи във Великобритания, са на нискоквалифицирани работни места. Над една трета - 318 000 - от тях се занимават със съвсем основен труд като почистване или събиране на плодове.
Близо две трети от холандците (60 процента) смятат, че в родината им са се преместили твърде много източноевропейци, съобщава румънската агенция Медиафакс, като цитира проучване.
Основната причина за недоволството е, че чужденците работят за заплати от около 1300 евро (при 4500 евро за белгийски граждани), трудят се в почивни дни и в извънредни часове, без да получават допълнително възнаграждение, не стачкуват.
Швейцарският кабинет взе решение да се позове на "предпазна клауза" в споразумението си с ЕС за свободно движение на хора, като въведе отново квоти.
На Острова са недоволни от предлагането на работни места на източноевропейци.
Те са регистрирани през май след отварянето трудовия пазар. 3000 от тези работници са от Унгария, 2500 - от Полша, 800 - от Чехия и 650 - от Словения.
Анализаторите се съмняват, че отварянето на трудовите пазари на двете страни ще привлече тълпи от работници.
Сега Германия и Австрия също се готвят да отворят границите си и мнозина се опасяват от нов масов наплив на източноевропейци.