АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Помощта се предоставя за покриване на част от разходите за изхранване на животните през зимния сезон и за осигуряване подготовката за реколта 2024 г., съобщиха от Държавен фонд „Земеделие“.


Кредитите, които фермерите са взели за изхранване на животните си от Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) през периода 2008-2012 г., се отсрочват с една година. Това реши на своето редовно заседание Управителният съвет на Държавен Фонд „Земеделие“ (УС на ДФЗ).


Цените на хляба, макаронените изделия и месото в Италия се повишават, тъй като страната внася голяма част от потребяваната пшеница от Източна Европа, а 80% от слънчогледовото олио – от Украйна, както и големи количества царевица за изхранване на животните.


По схемата се възстановяват до 50% от извършените разходите за инвестиции, като максималният размер на помощта е не повече от 25 хил. лева. Подпомагането се предоставя под формата на субсидия за покриване на част от разходите за реализация на инвестиции в стационарни и мобилни доилни съоръжения, оборудване за съхранение на мляко и съоръжения за изкуствено изхранване на новородени животни с мляко.


С увеличението на помощите стопаните ще могат да покрият загубите си от нереализиране на мляко, ценови разлики на изкупена продукция и затруднения при изхранване на животните.


Световното производство на месо през тази година се очаква да бъде над средните количества за последните 10 г., но повишението в ЕС ще бъде под 1%. Сред основните фактори за увеличеното производство са по-ниските разходи за изхранване на животните, но евентуално поскъпване на фуражите и спад в цените може да застрашат рентабилността на сектора.


Фонд „Земеделие” изплати близо 15 млн. лева по схемата de minimis за изхранване на преживни животни през 2014 г. Средствата са преведени на 13 403 земеделски стопани.


По схемата de minimis за изхранване на преживни животни през 2014 г. вече са сключени 11 770 договора, по които са изплатени над 12, 6 млн. лв.


По схемата de minimis за изхранване на преживни животни през 2014 г. вече са сключени близо 4 хил. договора, по които предстои изплащането на над 4 млн. лева. Общият бюджет на помощта е 15 млн. лева, като се изплащат по 39 лева за биволици и крави и по 5 лева за овце-майки и кози-майки.


Така общата сума, която животновъдите ще получат за изхранване на едър и дребен рогат добитък, достигна до 15 млн. лв. Средствата се отпускат на земеделски производители, отглеждащи едър и дребен рогат добитък от основно стадо - крави, биволици, овце-майки и кози-майки.