АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Повишаването на основния индекс на потребителските цени, с изключение на нестабилните пресни храни, е последвал ръста от 3,2 на сто през януари. Нивото на инфлация остава на равнището на или над целта за ценова стабилност от 2 на сто на Bank of Japan от април 2022 г.


В България инфлацията през февруари на годишна база е 3,9 на сто спрямо отчетените 3,8 на сто през предходния месец. Това показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат.


През втория месец от настоящата година средногодишната инфлация (за периода март 2024 - февруари 2025 г. спрямо периода март 2023-февруари 2024 г. - бел. ред.) в страната е 2,6 на сто.


Инфлацията в Германия е запазила равнището си от началото на 2025 г. и през февруари. В същото време във Франция инфлацията през втория месец от годината се е забавила до 0,8 на сто на годишна основа, преминавайки под 1 на сто за първи път от четири години.


По предварителни данни на НСИ през февруари 2025 г. месечната инфлация, измерена през индекса на потребителските цени (ИПЦ), е 0,6 на сто. Инфлацията от началото на годината (февруари 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 2,6 на сто.


Трябва обаче да признаем, че около тази прогноза започват да се появяват някои несигурности. Краткосрочното нарастване на инфлацията може да се превърне в по-значим проблем, като потенциално измести решението от техническо към по-политическо, посочват в анализа и уточняват, че ключов фактор за инфлацията е либерализацията на пазара на електроенергия.


Анализаторите все още не виждат причина инфлацията да се върне към целта от 4% през 2026 г. и посочват значителни рискове за нея от бюджета, но динамиката на потребителските цени забележимо се охлажда.


Инфлацията в Унгария неочаквано се е повишила през февруари до най-високото си равнище през последните 15 месеца. Нарастването на потребителските цени се е ускорило до 5,6 на сто на годишна база през миналия месец, което е най-бързият темп на повишаването им от ноември 2023 г. (7,9 на сто).


Референтният показател за световните цени на хранителните стоки се повиши през февруари, тласкан от ръста на цените на захарта, млечните продукти и растителното масло, според новия доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).


Инфлацията до голяма степен се дължи на скока на цените в образованието (94,9 на сто) и при жилищата (70,81 на сто). На месечна основа инфлацията се е понижила до 2,27 на сто спрямо 5,03 процента през предходния месец.