АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В новия си доклад относно перспективите пред икономиката в световен мащаб МВФ прогнозира глобален икономически ръст от 3,3 на сто и през 2026 година. МВФ запазва своята оценка за растеж на световната икономика от 3,2 на сто през 2024 година.
Глобалната икономика се забавя, което затруднява възстановяването на пазарите на труда, според изданието "Световна заетост и социални перспективи: Тенденции 2025" на Международната организация на труда. Това съобщи Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в последния брой на онлайн бюлетина си "Инфобизнес".
Въпреки санкциите Русия планира да утрои износа на LNG до 2035 г., пише Bloomberg. След като Киев отказа да транзитира руски газ, Москва намери алтернативи за газопроводни доставки. Руската икономика няма да понесе никакви щети.
Печалбата на TSMC през декември 2024 г. възлиза на приблизително 278,16 млрд. нови тайвански долара. Това представлява повишение с 57,8 на сто спрямо година по-рано, посочва най-големият производител на компютърни чипове в света.
Спадът пред декември е със $64 млрд. до$ 3,202 трлн. спрямо $3,266 трлн. през ноември. Ройтерс прогнозираше спад до$ 3,247 трлн. Валутните резерви на Китай са най-големите в света. През декември юанът е спаднал с 0,6% спрямо долара, докато той е поскъпнал с 2,6% спрямо кошницата от другите основни валути.
В края на 2024 г. Турция е на кръстопът. Успехите през годината в ограничаването на инфлацията и възстановяването на доверието осигуряват солидна основа, но през 2025 г. ще е необходима внимателна навигация, за да се запази постигнатото и същевременно да се насърчи икономическият растеж.
Най-масовите професионални направления в национален мащаб са „Икономика“, „Педагогика“, „Медицина“, „Администрация и управление“, „Педагогика на обучението по ...“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Информатика и компютърни науки“ и „Здравни грижи“.
През 2023 г. ЕС е на второ място в света по частни инвестиции за научноизследователска и развойна дейност (18,7 %), след САЩ (42,3 %), но изпреварва Китай (17,1 %), Япония (8,3 %) и държавите от останалия свят (13,6 %).
Втората по големина икономика в еврозоната вероятно отчита застой през последните три месеца на 2024 г. заради спад на активността след Олимпиадата в Париж, се посочва в икономическата прогноза на френския статистически институт.
Разногласията около мерките, необходими за спасяване на най-голямата европейска икономика, бяха основният фактор за краха на коалиционното трипартийно правителство на Шолц, а състоянието на икономиката е най-голямата тревога на гласоподавателите.